Netscape 6


Icon A Netscape utolsó "klasszikus" kiadása a 4.75 volt. Hosszú csend és rengeteg tervezõmunka után végre 2000. novemberben megszületett az új verzió: a Netscape 6!Rengeteg változást hozott ez az új verzió,amely reménye szerint visszaszerzi piacvezető pozíciójáta Microsoft Internet Explorertõl, melynek jelenlegi utolsóverziója az 5.5 volt. Maga a Netscape is bonyolultabb ésösszetettebb lett. Mérete - telepítési készlet:25.998.480 byte.Természetesen letölthetõ a gyártóFTP-címérőlis: ftp://ftp.netscape.com/, illetvea Jáky FTP-szerverérõl is: ftp://ftp.jaky.sulinet.hu/ ,de a fontosabb számítástechnikaimagazinokban is bennevan.

Teljes kezd?kép Első lépés a program megszerzése utána telepítés. Természetesen itt is lehet a szokásostelepítést választani, de célszerűbb némi gyakorlattal rendelkezők számára a teljes(full) vagy a választható (custom) telepítéstbejelölni. Maga a telepítés egy gyors gépen pár percet vesz csak igénybe.
Bal oldalt látható a Netscape képe, melyet induláskor kirak. Itt néhány jellemző rész ki van emelve, desokkal fontosabb a teljes kép, ami alul látható
A bal alsó sarokban sorra láthatóak a főbbösszetevők:
Navigator Icon Navigator (klasszikus böngészõ)
Mail iconMail (levelezõ)
Meggenger icon Instant Messenger (üzenetküldõ)
Composer Icon Composer (weblap szerkesztõ)
Address Book Address Book (címjegyzék)

Jobbra a bejelentkező kép után megjelenő " Activation" kép látható - kicsiben.

Activation
Teljes kép
Megjegyzés: a kép a következő webcíminduló oldala: http://poszter.ini.hu/

Navigálás

Az alapvető navigálási lehetőségek nem változtak, csak a külalakjuk alakult át. A hagyományos gombsorhelyét a legfontosabb 4 gomb foglalta el:
Új gombok A gombok jelentése sorrendben: Vissza (Back), Elõre (Forward),Újra olvasás (Reload) és Megállj (Stop).
A használatuk értelemszerű. Annyi újítás tapasztalható mindössze, hogy a vissza és előre gombok jobb alsó sarkában megjelent egy pici lefelé mutató háromszög, melynek segítségével a lépési lehetőségeket ki lehet listázni. Természetesenlehethasználni a helymeghatározó vonalzótis újabbnálújabb címek beírására:
Location Bar Számomra elég zavaró, hogy ha egérrel belekattintok a Location Bar belsejébe, akkor nem jelöli ki az egész sort (mint az Explorer vagy az előző Netscape), hanem csak az aktuális pozícióbaleteszi az egérkurzort. Persze itt is a lefelé mutató(jobb oldali) háromszöggel elő lehet hívni az elõzõoldalakat. Szerencsére a Netscape képes Intézõ-mintájúviselkedésre is, így meg tudja nyitni az egyes helyi könyvtárakatis. A bal oldaliháromszöggel a Netscape különféle(reklámcélokatszolgáló) szolgáltatásailehet igénybevenni: tőzsde, amerikai helyi hírek, on-line vásárlás,munkakeresés,webmail,kulcsszavak listája.Ezekhez természetesennem elegendõaz off-line (azaz kapcsolatnélküli) böngészés.Még ugyanebben anavigációs eszköztárban (Navigation Toolbar)található a nyomtatás ikonjaPrint , valamint az on-line böngészésnél gyönyörű effektusokban játszó Netscape-ikon. Netscape ikon

Navigációs eszköztár Íme a teljes navigációs eszköztár!
Érdemeshasználni a könyvjelzőket is (Bookmarks) annakellenére, hogy fõleg az amerikaiaknak érdekes reklámokattartalmazza. Szerencsére a könyvjelzők átszervezhetőek, mégpedigaz aktuális lap hozzáadása (Add Current Page = CTRL + D), illetve a könyvjelzőkmenedzselése (Manage Bookmarks = CTRL + B) menüpontokkal. Részletesebben kicsit később!

Sajnos zavaró elemként bekerült a "Go" főmenü, amisemmi különös lehetőséget sem tartalmaz, csak ahátra-előre-hazahármast ( Back-Forward-Home), illetve az utóbbipár megnyitott lap címét.


 

 

A teljes képhez még hozzátartozik egy személyes eszköztár(Personal Toolbar), ami a Netscape által legfontosabbnak véltprogramokat éswebhelyeket tartalmazza, de ez off-line üzemmódban sajnosteljességgel használhatatlan, bár elég sok szolgáltatást tartalmaz. (Home= Kezdőlap; My Netscape = A Netscape honlap személyre szabva; Net2Phone= IP-alapú telefon - jelenleg még nem igazán működik hazánkban; Instant Message = állandó üzenetek; WebMail = Webalapú levelezés; Radio= Rádióállomások; People = Emberek; Yellow Pages = "Sárgalapos" szakmai tudakozó; Download = letöltés; Calendar=Naptár; Channels = csatornák; RealPlayer Homepage = RealPlayerbeépülő program honlapja.

A szokásos legördülő menük helyettmegjelent aprogramablak legalján egy felgördülő sor (Taskbar ) Itt a márfentebb ismertetett, bal oldalon láthatófontos segédleteket behívó gombokmellett jobb oldalontalálható 4 darab speciális menü: Business (üzlet),Tech (technikai segédlet), Fun (szórakozás),Iteract (interaktivítás). Természetesenmindenegyesmenüpontból egy aktív link nyílik ki az info.netscape.comcímhez.

 Taskbar

 

Nézetek (View)

Itt igen sok hasznos menüpont található. A legelső azeszköztárakat(másnéven: vonalzókat) aktiválóToolbars.A lehetőségek: NavigationToolbar, Personal Toolbar, Taskbar. (navigációs, személyes, illetve alsósori eszköztár).Lehetőség nyílik egy igen sokrétű, színes saját"oldalsó vonalzó" (My Sidebar) definiálásáraés fejlesztéséreis. Ez azoknak célszerű, akiksokszor dolgoznak azonos oldalakon, de ez amunka többet kíván,mint egy egyszerű könyvjelző-köteg. Ittszerencsére méga témakörök is megválogathatóak, valamintszemélyre szabhatóak.

A betűk méretét is alaposan át lehet szabni. (TextSize) Gyorskódok: CTRL és "szürke" plusz, illetve mínusz.

Stíluslapok használatát is engedélyezi a program, feltéveha léteznek az illető oldalon. Ezek között a "Use Stylesheet"menüben választhatunk.

Hasznos segítség az újratöltés. (Reload = CTRL + R),a képek megmutatása (Show Image ), illetve a leállítás (Stop)is.

Időnként szükség lehet a HTML-forráskódra (PageSource = CTRL + U), valamint a lap információira (Page Info -tartalma: Cím; URL; Utolsó módosítás). Nagyon hasznos a fordítás (Translate),de ez is persze csak on-line módban működik. Időnkéntelengedhetetlen a nyelv, illetve a régió beállításának módosítása (SetLanguage/Region). A karakterek kódolásánál több tucat választási lehetőség nyílik, de a legegyszerűbb az automatikus felismerés (Auto-Detect).A Netscape új kinézetétől irtózók, valamint az egyénieskedők számárajó hír lehet, hogy ezt a programot is lehet egyéni szabvány szerint (némikorlátok betartásával) skin-elni, azaz átalakítani. Megfelelő menüpont:Apply Theme. Ezen belül lehet a két alapértelmezett nézet (Modern,illetve Classic ), de a http://home.netscape.com/ oldalról sok minden mást is le lehet tölteni. 

Keresés (Search)

 

A lehetőségek itt is drasztikusan bővültek,így lehetőség nyílik az ablakon belüli keresésre( Find in This Page = CTRL + F), valamint ennek megismétlésére/folytatására. (Find Again = CTRL + G) Az egész webet is lehet keresni ( Search the Web) - persze a Netscape saját keresőoldalának, a Netcenternek a segítségével. Ha túl nagyraduzzadna a könyvjelző vagy a régebben meglátogatott oldalaktára, akkor érdemes benne keresgélni (Search Bookmarks/History ). A saját jelzőkben is lehet keresgélni, de ennek véleményem szerint nincsen túl sok haszna. (My Sidebar Search Tab). Ez után csak reklámok jönnek. Üzleti kulcsszóval lehet keresgélni az amerikai Arany oldalak (Yellow Pages) és a tőzsdemutató (Stock Quote Lookup) között. További keresési  lehetőségek: térképek és könyvtárak (Maps and Directions), személy-kereső (People Finder), referencialap (Reference Desk), áruház/vásárlási-kereső (Shopping Search), illetve internetes kulcsszavak (Internet Keywords ).
Sajnos a keresések legnagyobb része ritkán alkalmazható, illetve reklámcélokat szolgál. Kár érte, mivel hasznos szolgáltatás lehetne. Én személy szerint hiányolom belőle a fontosabb keresőszerverekre való utalásokat. Tudom, hogy a könyvjelzők között van egy egész jó válogatás, de nekem itt is hiányzik egy utalás. 

Ugrás (Go)

Itt csak minimális lehetőségek vannak, ráadásul a három első szó ismerős lehet: vissza (Back), előre (Forward), haza (Home). Egy elválasztó vonalután az utoljára felkeresett néhány oldal címetalálható. Ennyi!

Könyvjelzők (Bookmarks)

Erról a pontról már szó volt némileg korábban is, de most lássuk kicsit részletesebben is! Szerencsére a menü a két leggyakrabban használt ponttal kezdődik: aktuális lap hozzáadása (Add Current Page = CTRL + D), illetve a könyvjelzők (Manage Bookmarks = CTRL + B) átvariálása. A személyes gyűjtőkben is lehet keresgélni (Personal Toolbar Folder), valamint a már emlegetett Netscape Netcenterben.  A jelenlegi verzióban elég sok keresőszervert gyűjtöttek egybe (Search). Ezek: WebCategories, About.com, Ask Jeeves, Excite, GoTo.com, HotBot, LookSmart, Lycosés a Snap. Nem túl ismerős nevek, ugye? Kérdésem:hol van a Yahoo és az Altavista, valamint a Google? Ezek miértnem kerültek fel?
Persze lehet keresni további témakörökbenis, mint: üzleti és pénzügy (Business and Financel), számítástechnika és internet (Computers and Internet), könyvtárak (Directories), szórakoztatás és életstílus (Entertainment and Lifestyles), hírek és sportok (News and Sports), vásárlás és gyűjtés(?) (Shopping and Classifieds), utazás és pihenés (Travel and Leisure),  újdonságok (What's New and Cool). Az elválasztó vonal után található először a személyes könyvjelzőktára (Personal Bookmarks), majd egy link a beépülőRealPlayer honlapra (RealPlayer Home Page), egy média-gyűjtemény (Media), míg legvégül az Internet Explorerből importált könyvjelző automatikusan átkonvertált változtata (Imported IE Favorites).



Gyűjtők és Segítség (Tasks and Help)

Ez a két utolsó menüpont nem tartalmaz szinte semmilyen újdonságot. A Netscape által futtatott programok listája:
CTRL + 1 : Navigator - böngésző
CTRL + 2 : Mail - levelező
CTRL + 3 : Instant Messenger - üzenetközpont
CTRL + 4 : Composer - honlapszerkesztő
CTRL + 5 : Address Book - címjegyzék
CTRL + 9 : Net2Phone - IP-alapú telefonálás
Privacy and Security - személyes adatok védelme, biztonság
Tools - további eszköztárak. Részei: History (eddig meglátogatott címek), ImportUtility (importált eszközök), Java Console (Java konzol), Javascript Console (JavaScript konzol).

Composer

A Netscape erőssége volt, hogy egy elég jó minőségű weblapszerkesztő volt beleépítve minden komolyabb verziójába. Ezt szerencsére benne is hagyták. Előny: ingyenes és egél könnyen kezelhető. Hátránya: nem alkalmasbonyolult, összetett webhelyek építésére.Ez a fejezet a Composer leírását tartalmazza.
Alapvetően a Netscape honlapszerkesztőjét akkor érdemes futtatni, ha valaki megunta a Microsoft Office által létrehozott gigantomán méretű weblapokat és kicsit rövidebbeket szeretne létrehozni, ráadásul olyant, ami biztosan jól néz ki Netscape-ben is! Egy üres szerkesztendő lapot a böngészőben a File menüpontból nyíló New  (nem New Nagitator Window) menüponttal indíthatunk el. Gyorskódja: CTRL + SHIFT + N.
Ezt a lapot utána meg kell töltenünk egyszerű szöveggel, akár a legegyszerűbb WYSIWYG-típusú szövegszerkesztők esetén. (WYSIWYG = What You See Is What You Get = Azt kapod, amitlátsz!) A szöveget természetesen lehet formázniés ezt-azt bele lehet szúrni. (képet, videót,hátteret, hyperlinket, stb) A pontos használathoz célszerű megismerkedni a lényeges eszköztárakkal. Ezekből négy van: Composition, Format, Edit Mode és Taskbar.

Composition Toolbar - a kompozíciós vonalzó

Composition Toolbar

Itt a funkciók igen egyértelműek, így csak kevés magyarázat szükséges. Lehet új lapot kérni (New) New Page , meg lehet nyitni egy régebbit (Open) Open , menteni is lehet az aktuálisat (Save) Save , valamint a szerkesztett lapból indítani egy böngészőt (Browse) Browse . Érdemes használni a nyomtatást (Print) Print , valamint a helyesírás-ellenőrzést, de ezt egyenlőre csak angolul tehetjük meg. (Spell) Spell (Lehet, hogy hamarosan meglesz a magyar modul is?!) A következő ikon természetesen egy kép beszúrását jelenti. (Image) Kép beszúrásakor nem csak a forrásfile-t (Image URLImage kell megadni, hanem a helyettesítő szöveget (AlternativeText ) is. Érdemes rányomni a More Image Properties gombra is, mivel itt át lehet állítani a kép méretét (Custom Size), elrendezését ( Align Text to Image), valamint a körülötte lévő üres helyeket (Spacing). További szerkesztési lehetőséget jelent Advanced Edit is, ahol HTML-attribútumokat, stílusjegyeket és JavaScript beállításokat tudnak javítani a hozzáértők. Én ezt a lehetőséget nem ajánlom kezdőknek!
Visszatérve a kompozíciós vonalzóhoz a következő elem a vízszintes vonal. (H. Line) HLine Szerencsére itt is működik a jobb gomb, ahol a kisebb beállításokat lehettökéletesíteni. (magasság, szélesség, 3-dimenziós árnyék, stb.) A következőlehetőség a táblázat. (Table) Table Itt természetesen be kell állítani a sorok (Rows ) és az oszlopok számát (Columns), valamint azt, hogy az aktuális ablak hányadrészét foglaljael (%-ban)- esetleg szélességét (képpeontban,azaz pixelben). Ritkán van szükség atáblázatfüggőleges helyfoglalásának meghatározására(Height ).
Természetesen lehet szabályozni a keret vastagságát is (Border). Itt is lehetőség nyílik az előbb megismert Advanced Edit használatára, ami a táblázat összes finombeállítását tartalmazhatja (például hol és hogyan legyen üres hely az egyes cellaelemek körül), de csak hozzáértők számára!
Itt is érdemes megemlíteni, hogy igen sokrétű és jól átgondolt a jobb gomb megnyomására beugró tulajdonságok-ablak. Az egyes cellák, sorok, oszlopok, illetve az egész tblázat összes tulajdonságát lehet igen jól alakítani, ha már sikerül behívni az ablakot, amit a táblázat szegélyét jobb gombra való kattintással lehet megtenni. Ez a funkció egyébként a Table főmenü utolsó almenüjében található és szerintem onnan sokkal egyszerűbben elő is hívható...
Table
A kompozíciós vonalzóból még ikon vanhátra: az utolsó előttivel aktív linket készíthetünk (Link) Link , míg a legutolsóval egy könyvjelzőt (vagy horgonyt = AnchorAnchor csinálhatunk. Emlékeztetőül: egy HTML-dokumentumon belül ezzel lehet ugorni a legcélszerűbben!

Format Toolbar - a Formázási eszköztár

Format Toolbar
Ezek (is) igen könnyen használható, nagyon sok más alkalmazásból is ismert ikonok. Kezdve a bekezdés formátumával Pf , amit legördítve megkaphatjuk a teljes választékot. Itt természetesen csak a leggyakrabban használt lehetőségek vannak összegyűjtve, de tapasztalatom szerint ennél többre szinte soha nincsen szükség. Amúgy a választék: Body Text (sima szöveg), Paragraph (paragrafus), Heading 1..6 (fejezetcím 1-től 6-ig), Address (cím), Preformat (előzetesen formázott), Blockquote (blokkszerű kiiratás).
A következő ikon a színekért felelős: Colors . A fekete négyzetre kattintva a szöveg színe változtatható, míg a fehér segítségével a háttér variálható. Véleményem szerint a színek sokkal jobban áttekinthetők a Format főmenü utolsó előtti pontjában, (Page Colors and Background...) mivel itt egyből látható is a kész oldal mintája.
Szintén egyértelmű a következő két ikon, a kicsinyítés és a nagyítás is. (Small ). A következő három ikon is szokásos, csak más betűkkel ismerős a magyar MS-Office használók népestáborának. Bold = Bold = Félkövér (CTRL + B); Italic = Italic = Döntött (CTRL + I); Underline = Underline = Aláhúzott (CTRL + U)
Ebben az eszköztárban kétfajta lista választható: a számozás nélküli List1 és a sorszámozott List2 . Bekezdést lehet balra és jobbra vinni Paragraph .
A legvégére maradt a máshonnan is jól ismertnégy ikon: bekezdés igazítása balra-jobbra-középre-hasábszerűen. Paragraphs

File és Edit - File és Javítás menüből

Érdekes lehetőségeket tartogatnak a már jól ismert menük is. A File menü újdonsága többek között, hogy meg lehet nyitni egy file-t (Open File = CTRL + O), de egy webhelyet is (Open Web Location = CTRL + L). Régebbi oldalak megnyitására alkalmas a Recent Files menüpont. További érdekesség, hogy az oldalt lehet böngészni (Browse Page), illetveel is lehet küldeni drótpostán (Send Page). A legújabb lehetőség a Print Plus egyenlőre (előttem még) rejtélyes, de jónak ígérkező szolgáltatása. A menüpontok fordítása egyébként:
New Composer Page
Új szerkesztési oldal
CTRL + SHIFT + N
New (Navigator, Message, ...)
Új (Navigátor, üzenet,...)
- (CTRL + N, vagy M)
Open Web Location
Webhely megnyitása
CTRL + L
Open File
File megnyitása
CTRL + O
Recent Files
Régi file-ok

Close
Bezárás
CTRL + W
Save
Mentés
CTRL + S
Save As ...
Mentés más néven

Save As Charset
Mentés karakterhalmazként

Revert to Last Saved
Visszahozni az utolsó mentettet

Browse Page
Oldal böngészése

Send Page
Oldal elküldése

Page Setup
Oldal beállítása (nyomtatáshoz)

Print
Nyomtatás

Print Plus
Nyomtatási plusz-szolgáltatások

Quit
Kilépés

Az Edit menü semmi különös újdonságot nem tartalmaz!
Undo
Visszalépés
CTRL + Z
Redo
Mégis megcsinál
CTRL + Y
Cut
Kivágás
CTRL + X
Copy
Másolás
CTRL + C
Paste
Bemásolás
CTRL + V
Delete
Törlés

Select All
Mindent kijelöl
CTRL + A
Find
Megkeresés
CTRL + F
Find Again
Ismételt keresés
CTRL + G
Check Spelling
Helyesírás-ellenőrzés
CTRL + K
Preferences
Beállítások

View és Insert  - Nézet és beszúrásmenüből

A legelső menüpontban az eszköztárakat vezérelhetjük. Ez teljesen megegyezik a böngészővel. A legelső az eszköztárakat (másnéven: vonalzókat) aktiváló Toolbars .A lehetőségek: NavigationToolbar, Personal Toolbar, Taskbar . (navigációs, személyes, illetve alsósori eszköztár). Lehetőség nyílik egy igen sokrétű, színes saját "oldalsó vonalzó" (My Sidebar) definiálására és fejlesztéséreis. Ez azoknak célszerű, akik sokszor dolgoznak azonos oldalakon, de ez amunka többet kíván, mint egy egyszerű könyvjelző-köteg. Ittszerencsére még a témakörök is megválogathatóak, valamintszemélyre szabhatóak.
Alapvetően 4 lehetéges nézet van a szerkesztőben: Normal Edit Mode (hagyományos szerkesztési mód), Show All Tags (Minden HTML-tag mutatása), HTML Source (HTML-forráskód), valamint Preview (böngésző-szerű előnézet). Legvégül a Character Coding segítségével választhatunk a kódolási minták közül, de ezt igen ritkán kell használni.
Természetesen az Insert menüvel lehet beszúrnielég sokféle objektumot. Beszúrható élőkapocs(Link ), könyvjelző/horgony (Named Anchor), kép(Image ), vízszintes vonal (Horizontal Line), táblázat (Table), HTML-kód (HTML), valamint karakterek és szimbólumok (Characters and Symbols). Érdemes élni az egyes objektumokon a jobb gomb lehetőségével, mivel sokfinomformázási lehetőség nyílik meg a próbálkozószámára, de szerencsére az egyes esetek teljesen azonosaka Composition Toolbar-ban megismertekkel.

Format - Formázás menü

Sok mindent lehet formázni, kezdve a betűkkel (Font), valamint a mérettel (Size).
Méretben érdekesek a megadott pontok: Smaller (kisebb), Larger (nagyobb), x-small (extra kicsi), small (kicsi), medium (közepes), large (nagy), x-large (extranagy), xx-large (óriás).
A szövegstílus (Text Style) is érdekes lehet. Lehetőségei: Bold (vastagított, CTRL + B), Italic (döntött, CTRL + I), Underline (aláhúzott, CTRL + U), Strikethrough (keresztülhúzott), Superscript (felső index), Subscript   (alsó index), Nonbreaking (törésmentes), valamint még számos ritkábban használt lehetőség. Persze lehet befolyásolni a szövegszínt is (Text Color   = szövegszín), akár csak a szövegstílus megtörését(Discontinue Text Style = CTRL + SHIFT + K), illetve a link megtörését(Discontinue Link = CTRL + SHIFT + L).Természetesen átlehet variálni a bekezdéseket, akár a kompozíciós eszköztárban. Listákbólis van választék: None (semmilyen), Bulleted(pontozott), Numbered (számozott), Term (definíciós terminus) és Definition (definíció). Utolsóként érdemes átnézni a kivételesen menüpontként is felajánlott lista beállításokat (List Properties), mivel itt lehetőség nyílik a finomhangolásra, bár ezt többnyire a jobb gombra szokták rátenni. 
Az egyes bekezdés mértékét lehet növelni (Increase Indent, CTRL és szürke egyenlőségjel), illetve csökkenteni. (Decrease Indent, CTRL és szürke mínusz). Persze lehet bekezdést rendezni is (Align) a hagyományos helyekre: Left (balra), Center (középre), Jobbra (right), Justify (hasábszerűen). Szükség lehet a külön beállításokra (Properties ), az oldal színeire és hátterére (Page Colors and Background...), valamint az oldal címére és beállításaira (Page Title and Properties...).

Table - Táblázat menü

Ha még mindig lenne probléma a beszúrt táblázattal, akkor itt rendbe hozhatjuk. Be lehet szúrni (Insert) táblázatot (Table), sort az aktuális fölé (Row Above ) és alá (Row Below), oszlopot az aktuálistól elé (Column Before) és mögé (Coloumn After), végül pedig cellákat az aktuális elé (Cell Before) és mögé (Cell After).
Ki lehet választani (Select) táblázatot (Table ), sort (Row), oszlopot (Coloumn), Cellát (Cell ), valamint minden cellát (All Cells). De ugyanezeket lehet ugyanilyen sorrendben törölni. (Delete) A törléssel kéretik óvatosan bánni, mivel nem kér jóváhagyást!
Érdekes, de hasznos szolgáltatás a jobbra lévő cellához csatolás: ( Join with Cell to the Right), valamint a széttagolás? (Split Cell). Jó, hogy menüből is lehetőség nyílik az egyes cellák, vagy az egész táblázat hátterének megadására (Table or Cell Background Color), illetve a táblázat tulajdonságainak finomhangolására. (Table Properties ).
Mindent összevetve érdemes szórakozni táblázatokkal, mivel normális és jól rendezett külalakot érhetünk el nem túl sok munkával!

Tasks és Help - Az utolsó menük

Itt a már tárgyalt segédprogramokat lehet indítani: Navigatort (Navigator), levelezést (Mail), üzenetközvetítőt (Instant Messenger), honlap-szerkesztőt (Composer) és címjegyzéket (AddressBook). Ha ez nem lenne elegendő, akkor lehet hálón keresztül telefonálni, ha elég széles a vonal és ezt nem tiltja a szolgáltató (Net2Phone). Át lehet tekinteni a személyes és a titkosított anyagokat (Privacy and Security), valamint az egyes eszköztárakat (Tools). Legvégül az elválasztó vonal után láthatóak az éppen futó Netscape alkalmazások.
A segítség (Help) menü szerencsére nem olyan bőbeszédű, mint a konkurrens Microsoft termékeinél, de erre sem lehet panasz. Az egyes menük és értelmük:
Help Content
Segítség - tartalomjegyzék
What's New in Netscape 6?
Mi az újdonság a Netscape 6-ban?
New to the Net Tutorial
Újdonságok a hálózati segédletben
Netscape Technical Support
Netscape technikai segítség
Security Center
Biztonsági központ
International Users
Nemzetközi felhasználók
Feedback Center
Háttér-központ
Release Notes
Megjegyzések
About Netscape
A Netscape-ről

Sajnos a menük döntő többsége csak állandó on-line kapcsolatban érhető el.

Összefoglalás

Összefoglalva Netscape 6 nagy előrelépés az előd 4.7x-hez képest, de nem biztos, hogy egyértelműen piacvezető lesz, mivel akkora nagy előrelépést, hogy a konkurrens Microsoft Internet Explorert egyértelműen félre tudja söpörni és vissza tudja venni elvesztett piacvezető szerepét.
Érdemes vele foglalkozni, de nem szabad kizárólag erre a böngészőre hagyoatkozni a Windows-os világban. Szerencsére a Microsoft még nem tört be a Linuxba és ott egyértelműen uralkodó a Netscape, bár a filekezelők (például a KFM) is egyre többet tudnak...