19. fejezet: Szakszavak szótára - "V" betű

logo
- V.32bis: Egyik adatátviteli szabvány modemekre még 1991-ből.
- V.90: A Nemzetközi távközlési Unió egyik legjobban sikerült, leggyakrabban használt 56 kbps modemes adatátviteli szabványa.
- Vágókönyv-megjelenítő: A Windows egyik alkalmazása, melyben az éppen másolni, átmozgatni vagy sokszorozni kívánt objektumot szerkeszthetünk.
- Vágólap: (Eredetiben: Clipboard) A Windows egyik jellegzetes, de többnyire csak a háttérben dolgozó programja. Ebbe kerülnek az ideiglenesen elmentett, másolt, törölt,... file-részletek. Alkalmazott kiterjesztése: CLP.
- VAGY:Logikai művelet. (OR) Igazságtáblázatát lást a logikai műveleteknél!
- Vákuumcső: Vákuumcsövek A korai, első generációs számítógépek jellegzetes, időnként túlmelegedő, ám akkoriban korszerű és sajnos megbízhatatlan alkatrésze.
Kifejlesztő: AT&T's Bell Laboratories, 1940-es évek.
Kép: http://www.tcf.ua.edu/az/ITHistoryOutline.htm
- Vállalati hálózat: Lásd: Intranet!
- VBuster: VBuster Az egyik legsikeresebb magyar(!) vírusirtó. Teljes nevén: VirusBuster. Web-címe: http://www.vbuster.hu/
- VBScript: A Visual Basic nyelvhez hasonló, de annál lényegesen egyszerűbben használható, főleg interneten közkedvelt programozási nyelv. Kifejlesztője: Microsoft.
- VC: Lásd: Volkov Commander.
- VCD: Film tárolására alkalmas, szabványos méretű és könnyedén megírható videó-kompaktlemez. Angol mozaikszó. Eredetije: Video Compact Disk.
- VCR: Klasszikus, kazettás videofelvevő. Angol mozaikszó. Eredetije: Video Casette Recorder.
- Vector graphics: egyszerű grafikus ábrák hatékony kódolási eljárása, melyben csak az egyes alakzatok körvonalai és kitöltései adottak.
- vein: A Veszprémi Egyetem Internetes azonosítója. Web-címe: http://www.vein.hu/
- VER: MS-DOS operációs rendszerben a verzió számát írja ki. Angol szó. (Kiejtése: ver) Eredetije: Version. (Kiejtése: versön) Magyarul: verzió.
- Vezérlőpult: A Windows egyik legfontosabb programja, melyben a többek között a beállításokat tudjuk szabályozni.
- VGA: Az egyik igen fejlett monitor-típus. Gyakorlatilag csak ezen vagy a fejlettebb monitorokon hajlandó futni a Windows. Eredeti nevén: Video Graphics Array.
- VHS: Video Home System. A legsikeresebb amatőr videótípus. Előnye: rendkívül könnyű kezelhetősége és alacsony ára. Hátránya: meglehetősen gyenge minősége, ami főleg pár másolás után mutatkozik meg. Fejlesztései: VHS-C és VHS-8. Angol mozaikszó. Eredetije: Video Home System.
- VI: File-kiterjesztés. Az egyik grafikus file-formátum.
- ViaVoice: Beszédfelismerő program. Tulajdonosa: IBM.
- VIC-20: VIC 20 A VIC-20 volt az első olyan személyi számítógép, melyből 1 milliónál több példányt adtak el. Ez a gép is, mint a Commodore által gyártottak, ugyanazt a mikroprocesszort és a Basic nyelvet használják. A név eredete a Video Interface Chip-ből (röviden: VIC) eredeztethető, a grafika és a hang használtak, de semmi különleges indoka nincsen a 20-as szám használatának, hacsak az nem, hogy egy sorban 22 karaktert lehetett írni, valamint a RAM és a ROM együttesen hasonló méretű volt (5 KByte RAM + 16 KByte ROM).
Magát a VIC-20-as gépet Bob Yannes tervezte és ugyanő készítette a későbbi C-64-es SID chip-jét, majd később kiszállt a Commodore-ból és átment az Ensoniq-hoz szintetizátorokat tervezni.
A Video Interface Chip (rövidebben: VIC) a második legfontosabb szilikon-chip votl a VIC-20-as mikrocomputerben, mivel a legfontosabb természetesen maga a 6502A CPU volt. A VIC-et speciálisan olyan I/O chip-nek tervezték, melyben nagyon sok különféle funkció belefért, többek között a legfontosabbak is, mint a videó-kimeneti jel. Eredeti tervek szerint ezt el akarták adni különféle videójáték-gyártóknak használatra. Ám senki sem akarta használni, így a Commodore kénytelen volt veszteséglistán leírni saját fejlesztésű rendszerét.
A gépet először 1980 végén forgalmazták Japánban (VIC-1001 néven) a japán "Katakana" karakterkészlettel és csak azt követően, 1981 májusától dobták piacra Észak-Amerikában.
A színes grafikának és az alacsony árnak hála a VIC-20 gyorsan sikeres lett. A csúcson naponta több, mint 9000 egységet szereltek össze a gyártósorokon. Ez volt az első színes mikroszámítógép, mely áttörte a 300 $-os ár-határt.
Perifériák számtalan fajtáját forgalmazták a VIC-20-hoz természetesen sok szoftverrel együtt. Amikor kezdett elavulni, a Commodore a C-16-os (elég sikertelen) szériával helyettesítette.
Érdekesség, hogy Németországban a gépet "VC20" néven forgalmazták, ami a "Volks Computer" rövidítése volt, azaz a "Nép Számítógépe".
Technikai részletek: Név: VIC 20; Gyártó: Commodore; Dátum: 1981. május-1985. január; Beépített nyelv: CBM Basic V2; Billentyűzet: teljes, 66 gombbal, 4 funkció-billentyűvel; CPU: Commodore Semiconductor Group 6502A; Sebesség: 1.0227 Mhz; Segédprocesszor: VIC-I (6560); RAM: 5 KByte (3583 byte szabad), kibővíthető 32 KByte-ra; ROM: 16 KByte; Szöveges üzemmód: 23 sor x 22 oszlop; Grafikus üzemmód: 184 x 176; Színek: 8 karakter-szín és 16 háttér/keretszín; Hang: 3 hangcsatorna 3 oktávval; Méretek: 40.3 x 20.4 x 7.2 cm; Súly: 1,8 Kg; I/O portok: 1 joystick-port, 1 user-port, 1 soros port, RGB-kimenet, magnó-csatlakozó; Tápegység: külső, 18 Watt teljesítménnyel; Ár: 299,95 $ (USA, 1981)
Adatok és kép: http://old-computers.com/
- Video conference: Egy olyan speciális konferencia, melyben az egyes felek internet segítségével hallhatják és láthatják egymást a világ bármely szögletéből, így tetemes utazási költségeket spórolhatnak meg.
- VideoCard: Lásd: videókártya.
- Videókártya:A számítógép egyik kötelező bővítése, amely a monitor számára a grafikus jelek és a színek megjelenítését teszi lehetővé. Speciális fajtája: 3D-fx kártya.
- Videómagnó: kép és hang rögzítésére, illetve lejátszására egyaránt alkalmas készülék. Alapja egy ferdén forgó videófej, mely így a képhez szükséges sokszoros információt is le tudja látszani a hanggal egy időben. Amatőr típusa: VHS (Video Home System). Fejlesztései: VHS-C és VHS-8. Profi típusok: Sony UMatic, Betamax.

- Video on demand: Angol szavak. Jelentésük: Videó(sugárzás) kérésre.
- Videótelefon:Minimum ISDN-vonal segítségével létrejövő kétoldalú hang-, és képösszeköttetés. Jelenleg nem igazán elterjedt jelentős drágasága miatt.
- Videoton TV Computer: Videoton TV Computer Ezt a számítógépet a magyar iskolákban használták a '80-as években a Primo-val együtt. Nagyon hasonló volt az Enterprise 64-hez, mivel annak licenszét használta. Ez még a billentyűzet jobb oldalán beépített joystick helyzetében is látható. Különböző modellek voltak forgalomban: 32 KB, 64 KB és a 64 KB+ (ami a képen is látható). A 64 KB+ több videómemóriát RAM-ot tartalmazott (a régebbi 16 KByte helyett 64-et) és kicsit javítottak a ROM-verzión is.
Technikai jellemzők: Név: TV Computer; Gyártó: Videoton - Magyarország; Idő: 1983; Beépített nyelv: TVC Basic; Billentyűzet: teljes billentyűzet, magyar nyelvi kiosztással; CPU: Z80; Sebesség: 3.125 MHz; Segédprocesszor: HD46505SP (CRT controller); RAM: 32 vagy 64 KByte; VRAM: (16 és 32 KB) 16 KByte, illetve (64KB+) 64 KByte; ROM: 20 KB (OS+Basic), max. 24 KB; Szöveges üzemmód: 64x24; Grafikus üzemmódok: 128 x 240 (16 szín), 256 x 240 (4 szín), 512 x 240 (2 szín); Színek: 16 db; Hang: 1 csatorna; I/O portok: kazettás egység, Centronics, 2 db joystick-csatlakozó, 1 kártya-csatoló, 4 kimeneti csatoló (max. 8 KByte ROM egyenként); Operációs rendszer: TVC OS, VT-DOS (DOS 3.10-kompatibilis); Tápegység: külső +12 Volt, -12 Volt; + 5 Volt; Perifériák: kazettás egység, floppy-egység (2 db 720 KByte FDD); Ár: 12800 HUF (Magyarország, 1985) kb. 53 €.
Adatok és kép: http://old-computers.com/
- View: Angol szó. Magyar megfelelője: nézés, látás.
- Világbank: Lásd: Worldbank!
- Virlist:A McAfee Scan vírusirtó DOS alatti verziójának egyik kedvelt kiegészítő parancsa. Angol mozaikszó. (Kiejtése: virlist) Eredetije: virus list. (Kiejtése: virus list)
Értelme: Írd ki a képernyőre az ellenőrzött vírusok listáját.
- Virtual memory: Speciális tárkezelési eljárás, melyben a számítógép memóriájának egy részét a HDD-re írják ki, mintegy képzetes memóriát. Angol szavak. Jelentésük: virtuális memória.
- Virtuális: Idegen eredetű szó. Magyar megfelelője: képzeletbeli, nem valódi.
- Vírus: Speciális számítógépes program, amelynek csak a többi program, illetve adat minél jobb tönkretétele a célja.
- Vírusirtó:Speciális számítógépes program, amely csak a vírus(ok) kiirtására alkalmas. A legtöbb vírusirtó használható vírustámadás megelőzőzésére is.
- Víruspajzs:Egy speciális vírusvédelem, melynek alapja a memória-rezidens vírusirtók működése. (Eredetiben: Virus Shield)
- Virus Shield: Lásd: Víruspajzs!
- Visszajelzési rész:A Token Ring hálózati felépítés szinkronjelében esetleg meglévő rész, amely alapján az adás sikerességéről tájékozódik a feladó gép.
- Visual Basic: Egy nem feltétlenül könnyű, viszont igen látványos programnyelv, melyet elsősorban a Microsoft alkalmaz.
- Vivanet: Vivanet logo Egy igen fejlődőképes, kicsi internetszolgáltató. Weblapjuk: www.vivanet.hu
- VMG: File-kiterjesztés. Az egyik grafikus formátum.
- VNC: Egy igen népszerű, ingyenes program, mely távoli, hálózatba kapcsolt gépek képernyőjének átvételére/vezérlésére alkalmas. Angol mozaikszó. Jelentése: Virtual Network Computer.
- Voice Input: Hangbemenet. Egyes programok hanggal történő szabályozása, vezérlése.
- VoIP: Internet segítségével megoldott telefonos hangátvitel, melynek segítségével az eredeti ár töredékéért lehet távolsági/nemzetközi hívásokat lebonyolítani. Angol mozaikszó. Eredetije: Voice over Internet Protocol.
- VOLINFO:Az adott kötetről (Volume-ról) az összes fontosabb információ kiírása a képernyőre a Novell rendszerekben.
- Volkov Commander: Az egyik legsikeresebb Norton Commander-klón program. Előnye a sokkal kisebb mérete és sebessége. Hátránya, hogy kevésbé elterjedt.
- Volume: A (főleg Novell) hálózatokon előfordulő logikai egységek angol neve. Minden egyes volume alatt lehet fa-struktúra. Minden szerveren a kötelező egy volume neve: "SYS:". Ezt kell először megcsinálni. Ezen a volume-on belül kell lenniük a következő könyvtáraknak: SYSTEM, PUBLIC, LOGIN, MAIL. A volume angol szó. Magyar megfelelője: kötet.
- VR: A monitor, vagy egyéb technológiaára kivetített valósághű kép/környezet. Angol mozaikszó. Eredetijük: Virtual Reality. Jelentésük: képzelt valóság.
- VR-hat: VR-sisak Komolyabb játékoknál szinte tökéletes illúzót nyújtó sisak, melynek belsejébe vetítik a képet.
- VRML:Egy Internetes szabvány, amely lehetővé teszi a 3-dimenziós modellek továbbítását. Angol mozaikszó. Eredetije: Virtual Reality Modelling Language. Angol szavak. Magyar megfelelőjük: virtuális valóságot megjelenítő szabvány.