14.4.) Microsoft Internet Explorer

Befejezve: 2006.
Javasolt verzió: 5.5 vagy 6.0 magyar nyelven!

14.1. kép: Microsoft Internet Explorer 6.0 futás közben

logo
14.2. kép: Az Explorer ikonja Ez a program az egyik legnépszerűbb böngésző. Óriási előnye, hogy ingyenes és magyarul van. A program csak Windows  alatt hajlandó futni. A fenti képen látható maga a program és egy Internetes lap.
A programablak tetején látható az éppen aktuálisan mutatott lap neve, ha van ilyen, (Ez most: A számítástechnika alapjai könyv) valamint a böngésző neve. (Ez most: Microsoft Internet Explorer)
A programot alapvetően úgy lehet használni, hogy ahol a hagyományos Windows-os egérkurzor átalakul kis mutató kézzé, ott rá tudunk bökni a mögötte lévő lapra. Ennél eggyel fejlettebb módszer, hogy a Cím melletti kis téglalapba beírjuk a kívánt címet, pontosan! (Ez a cím most: C:\apache\htdocs\tferi_hu\konyv5\tftanul.html) A valódi Web-es címeknek viszont a következőképpen kell kinézni: http://www.szolgáltató.országkód/. (Például: http://www.jaky.hu/, vagy http://www.microsoft.com/). Hogy honnan szerezzünk ilyen érdekes címeket? Az más lapra tartozik! Előbb nézzük meg a Microsoft Internet Explorer menüit!

14.4.a.) Fájl menü


Lehetőség van Új ablak megnyitására (CTRL+N). Ezzel gyakorlatilag egy újabb Explorer-ablak indul el - a régi címmel. Lehet kezdeni új üzenetet, illetve Internetes telefonhívást is. Az Új üzenet menüponttal természetesen egy új üzenetet tudunk létrehozni, miután beléptünk a postaprogramba. Pár apróság, mielőtt részletesen kitárgyalnánk a postaszolgálatot, az E-mail-t. Csak és kizárólag angol karakteres üzeneteket küldjünk, soha ne használjunk magyar ékezetes betűket. Eleinte ez igen furcsa lesz, de egy idő után megszokható. Még valami: ügyeljünk a pontos címzésre, mivel az elektronikus levelek is ugyanolyan könnyen eltévedhetnek, mint a normál postai levelek.
A CTRL+O kombinációval is lehívható Megnyitás menüpont egy új Web-lap címét kéri be. Ezt kézzel lehet begépelni, de helyi file esetén böngészhetünk a helyi meghajtókon is.
Az éppen nézett lapot lehet szerkeszteni (,ha ehhez van jogunk) egy másik programmal. Az Explorer egyik nagy hibája, hogy nem tartalmaz beépített Weblapszerkesztőt - kár érte! A Netscape alatt ez a szerkesztő a Composer - beépített!
A Mentés másként menüpontban az éppen látott Web-lapot el tudjuk menteni egy nekünk tetsző név alatt tetszőleges helyre. A program előnye, hogy a teljes weblapot leszedi - grafikástul, hivatkozásostul,... - szóval mindenestül.
Az Oldalbeállítás és a CTRL+P-vel is hívható Nyomtatás pontok jelentése egyértelmű, mivel értelemszerűen az adott Web-oldal esetleges nyomtatáshoz való előkészítő-tördelését végzik, illetve magát a lapot nyomtatják ki. Itt szeretnék egy félreértést tisztázni: egy Web-lap nem egyenlő egy fizikai lappal, mivel a valóságban sok oldal szokott lenni. A nyomtatásnak az eszköztárban van önálló ikonja!
A Tulajdonságok pont alatt az aktuális Web-oldal tulajdonságait tudjuk megjeleníteni. Általában nem kell komolyan foglalkozni vele!
Már csak egyetlen pont maradt hátra: a Bezárás. Ez sajnos rákérdezés nélkül bezárja az ablakot, így a programot is.
14.3. feladat: Indítsuk el a Microsoft Explorert, majd keressünk fel vele egy-két érdekes lapot.
14.4. feladat: Nézzük meg az általunk éppen aktuálisan felkeresett Web-oldal tulajdonságait, majd mentsük is el az oldalt egy helyi állományba. (például: MYPAGE.HTM néven).

14.4.b.) Szerkesztés menü


Itt főleg a hagyományos pontok találhatók meg:
Kivágás (CTRL+X): ezzel egy kijelölt részt tudunk kivágni.
Másolás (CTRL+C): ezzel egy kijelölt részt tudunk átmásolni a Vágólapra.
Beillesztés (CRTL+V): ezzel a Vágólap tartalmát tudjuk beszúrni az oldalunk aktuális pontjába.
Mindent kijelöl (CRTL+A): ezzel minden szöveget ki tudunk jelölni az aktuális lapon.
Keresés (CRTL+F): ezzel az aktuális lapon tudunk szót, vagy szótöredéket keresni. Az eszköztárban van önálló ikonja!
14.5. feladat: Keressünk meg egy-két tetszőleges szót az éppen aktuális Web-lapon.
14.6. feladat: A Web-lapon jelöljünk ki pár sornyi szöveget, majd ezt másoljuk át a WordPad programba.

14.4.c.) Nézet menü


Eszköztárak: Szerintem a "Szokásos", "Címsor" és "Hivatkozások" érdemes a bekapcsolásra, de ez ízlés dolga. Ha ezt a hármat kapcsoljuk be (kiválasztással), akkor az Explorerrel foglalkozó rész elején lévő képet kapjuk meg.
Állapotsor: Ez az ablak legalsó sorában lévő röpke magyarázatot kapcsolja ki-be. Bár a fent emlegetett képen csak egy "kész" felirat van, de ettől függetlenül ezt is érdemes bekapcsolva tartani, akár az előző eszköztárakat.
Böngészősáv: Ha túl nagy a monitorunk, akkor lehet az Explorer képernyőjének egy részét másra használni. Lehet például Keresés (CTRL+E), Kedvencek (CTRL+I), Előzmények (CTRL+H), Mappák, Hozzászólás, illetve A nap tippje. Ki lehet eme lehetőségeket próbálni, de egy idő után szerintem már felesleges a használatuk.
Ugrás: Lehetőség van Vissza és Előre ugrani (ALT+balra, illetve ALT+jobbra) a már meglátogatott oldalaknál. Mindkét lehetőségnek - mint az látható - önálló ikonja van az eszköztárakban! Visszamehetünk a Kezdőlapra. (ALT + HOME) Ennek is önálló ikonja van az eszközsorban!
Leállítás (ESC): Eme parancs igen fontos, mivel tapasztalataim szerint gyakran megesik, hogy valamely oldal letöltési csigalassúságát megunjuk és meg kell szakítanunk. Ezt leginkább az ESCAPE billentyűvel érdemes megtenni, de lehetséges a fenti pont használata is. Önálló ikonja:
Frissítés (F5): Ha egy lap gyakran változik, akár percenként is, akkor érdemes az F5 nyomogatásával gyakran felfrissíteni, bár sok honlap magát frissíti bizonyos időnként.  Jó parancs, de érdemesebb az ikonját is használni. Önálló ikonja:
Állíthatjuk a Szövegméretet, illetve a Kódolást. Megnézhetjük a Forrásnyelvet is, bár ez a HTML-t nem értőknek igen kínaiul hangzik.
A Parancsfájl-hibakereső egy nem szerencsés szolgáltatás, mivel aktiválása esetén sokszor feleslegesen belekotyog az egyes honlapok futásába.
A Teljes képernyő (F11) is egy igen értelmes szolgáltatás, hiszen ilyenkor (szinte) minden felesleg eltűnik a képről és csak a legfontosabbak maradnak meg.
14.7. feladat: Nézzük meg a saját Explorer-ünk beállításait!
14.8. feladat: Nézzük meg egy HTML-lap forrásnyelvű szerkezetét. Javasolt egy hosszabb magyar szöveget tartalmazó lap megnézése, mivel ez jóval tanulságosabb.
14.9. feladat: Az Explorer menüsorának, illetve ikonjainak segítségével ugráljunk néhány meglátogatott lap között.
14.10. feladat: Adjunk fel egy E-mail-t önmagunknak (Nem vicc!), majd visszajövetelekor olvassuk el.

14.4.d.) Kedvencek menü

Ide érdemes azon Web-helyeket gyűjteni, amelyekre gyakran el szoktunk látogatni. Természetesen van lehetőség kedvenc helyeink listájának rendezgetésére és tapasztalatom szerint ezzel érdemes is élni, mivel gyorsan megtelik ez a szűkre szabható lista. Érdemes válogatni és az elavult helyeket sürgősen kidobni, hogy helyükre újakat lehessen behozni a Hozzáadás a kedvencekhez pont segítségével.
14.11. feladat: Adjunk hozzá 1-2 lapot kedvenceink listájához az Explorerben, majd szerkesszük át egy ésszerű sorrendbe a listát.

14.4.e.) Eszközök menü


Itt is rengeteg lehetőség van. A legelső mindjárt az egyik legfontosabb: a posta. "Álneve": Levelezés és Hírek. Javaslat, hogy mindig ezzel kezdjük az Internetezést!
A Szinkronizálás, Windows Update (frissítés), valamint a Kapcsolódó hivatkozások megjelenítése menüpontokat nem érdemes bántani.
Az egyik legfontosabb, ám igen ritkán használt menüpont az Internet-beállítások.
Ha valamiért nem működik a kapcsolatunk, akkor valószínűleg itt kell átállítani valamit. A beállításokhoz a "Kapcsolatok" fülön férhetünk hozzá. Itt kell létrehozni egy új kapcsolatot. Beállítandók: telefonszám, felhasználó neve és jelszava, amint ez látható a lenti ábrákon is! Ha ezek közül valamelyiket nem tudjuk biztosan, akkor feltétlenül forduljunk az internet-szolgáltatónkhoz!
Egy fontos dolgot szeretnék megemlíteni. Ha egy gépet többet is használnak, akkor mindenkinek illik maga után eltakarítani a szemetet és elrejteni azt az utat, ahol járt. Ilyen esetekre az "Általános" fülön belül az ideiglenes internet-fájlokat kell törölni, valamint rá kell kattintani az előzmények törlése gombra is. Ezzel csaknem teljesen eltüntettük nyomainkat a helyi gépről.
Win 98/ME alatt ezen túl még a C:\WINDOWS\Cookies könyvtár tartalmát kell törölnünk.
Win XP alatt ezt a bal oldali képen piros vonallal aláhúzott "Cookie-k törlése" gomb helyettesíti.
Más beállítást lehetőség szerint ne maceráljunk, hacsak nem akarunk hozzáértőt hívni (és drága idejét megfizetni) az újbóli beállítgatásokhoz.
Balra: 14.3. kép: Internet-beállítások az Explorer 6.0 XP-s verziója alatt

14.4. kép: Kapcsolatok fül. Itt kell a "Beállítások" gombot lenyomni, ha már választottunk szolgáltatót. Esetemben ez a szolgáltató a Vivanet logo , melynek viszonteladója vagyok.

Minden szolgáltató adja a beállításokat. Ez a felhasználói nevet és a jelszavat jelenti, persze ez utóbbi biztonsági okokból nem olvasható! Továbblépéshez a "Tulajdonságok" gomb szükséges.
Itt leginkább a telefonszámot kell beírni. A telefonszámban a 06-os előtárcsázó után érdemes egy kis szünetet tartani (ezt jelenti a vessző, vagy néha a "w"), hogy a vonal biztosan kapcsoljon, akármilyen régi is a vezeték. Előfordulhat, hogy a külső (városi) vonal hívásához speciális kódot kell adni, ezt természetesen a szám előtt kell tárcsáztatni a géppel.
Előfordulhat, hogy pár perces internetezés után a gép mindig "leszakad" az internetről. Ilyenkor nem feltétlenül a gép (vagy a felhasználó) hibájára kell gyanakodni. Jellemzően nagyobb lakótelepeken előfordulhat, hogy a MATÁV csak a lépcsőház legaljáig, a kapcsolószekrényéig húzta ki a teljes értékű kábelt - így gyorsabban tudott haladni. Ez a telefonálást nem zavarja, ám az internetezést a gyakori vonalszakadás miatt ellehetetleníti. Ilyenkor be kell menni a legközelebbi MATÁVPONT-ba és kérni a vezetékes telefon sávszélességvizsgálatát. Ha a vonalon van MATÁV vonal-többszöröző, akkor ezt azonnal ki kell köttetni. Szerencsére ezt a cég ingyen csinálja meg - pár nap alatt!
FONTOS! Az itt látható telefonszám a Vivanet logo Magyarország betárcsázószáma! Kérem, Ön csak akkor írja be ezt, ha ezen céggel áll szerződésben. Ha még nincs szerződött partnere, akkor természetesen állok szolgálatára...
E-mail: hivatalos@tferi.hu
Telefonszám: 06-20/988-6500

14.4.f.) Súgó menü


Csak a Témakörök pont a helyi a két névjegyen kívül, a többihez a program mind megkeresi a megfelelő Web-helyet és megpróbálja letölteni. Ezek döntő többsége angol és igen lassan csordogál róluk az információ. Ellenben a Témakörök igen értelmes és jó összefoglaló.
14.12. feladat: Nézzük meg, hogy az általunk használt Explorer-nek mi a verziószáma! Jelen leírás az 5.0-ásról készült, de a frissítés igen gyakori!

14.4.h.) Fontosabb gyors kódok az Explorerben

Új ablak: CTRL+N
Megnyitás (Web oldalé): CTRL+O
Nyomtatás: CTRL+P
Leállítás: ESC
Frissítés: F5
Vissza egy lapot: ALT+balra
Előre egy lapot: ALT+jobbra
Kivágás: CTRL+X
Másolás: CTRL+C
Beillesztés: CRTL+V
Mindent kijelöl: CRTL+A
Keresés (ezen a lapon): CRTL+F

14.4.i.) Egyebek


A Microsoft Internet Explorer használata mellett azoknak, akik szeretnének HTML-lapokat szerkeszteni és készíteni, kifejezetten javaslom a magyar nyelvű Microsoft FrontPage nevű programot. A program tesztelő verziója ingyenesen letölthető az Internetről a http://www.microsoft.com/ címről, de a cég saját bevallása szerint 28.800-as modem segítségével is több, mint 6 óra (!) a letöltési idő. Viszont ha valamelyik ismerősünk rendelkezik vele, akkor érdemes tőle elkérni. Ráadásul a továbbadása teljesen jogos, mivel maga a program ingyenes. Itt és most nem tartom célszerűnek, hogy ezt a programot ismertessem, de meg lehet tanulni a használatát (nem kevés) türelemmel. Komolyabb HTML-lapokat viszont nem tudunk kizárólag eme programmal tervezni. Ehhez már feltétlenül kell ismernünk a HTML-nyelv szerkezetét mélységeiben is.
Ettől függetlenül érdemes mind az Explorer-t, mind a FrontPage-et regisztráltatni. Legfőképpen azért, hogy megtapasztalhassuk a regisztráció menetét.
Honlapomon van egy - nyugodtan mondhatom - nagysikerű HTML-könyv, mely a legalapokról kezd. Ha Önt érdekli a weblap-szerkesztés, kérem, olvassa el és terjessze Ön is! Nézzen bele a 22. fejezetbe!