14.11.) (Mozilla) FireFox

Befejezve: 2006.
logo Jelenlegi verzió: 2.0.0.4
Jogállás: freeware (ingyenes)
Nyelve: magyar, így telepszik
Operációs rendszerek: Mac OS X, Linux, Solaris.
Ez a rész a böngészök piacán egyre jelentösebb és egyre jobban erösödö FireFox böngészöröl szól. Mivel a Windows szerves része a beépített Internet Explorer, így az alternatívák helyzete nem könnyü. Viszont a Microsoft évekig a biztonsági frissítéseken kívül nem frissítette böngészőjét, így megerősödhettek az ellenfelei, így pl. az önálló nevet kapott Mozilla FireFox, a tűzróka.
Be kell vallanom, hogy sokáig én is IE-hívő voltam, de az egyre izmosodó Mozilla hamarosan megnyert magának és most már ez az alapértelmezett böngészőm. Semmi szín alatt nem vagyok hajlandó leszedni és minden ismerősömnek/ügyfelemnek őszintén ajánlom.
Honlapján, a www.mozilla.com-on azonnal a magyar nyelvű letöltést kínálja fel. Mérete Windows XP alá 5.7 MByte. Letöltése szinte semeddig sem tart ADSL sebességgel. Honnan is jött ez a Mozilla? A Netscape, amikor 1998-ban kezdte elveszíteni a piacát, nyilvánosságra hozta az akkori 4.x-es Communicator kódjait arra kérve a programozókat, hogy segítsenek egy sokkal jobbat írni. Bár ez a terv kútba esett, mivel időközben a Netscape-et felvásárolta az AOL, egy amerikai internet-szolgáltató. Ennek ellenére a programcsomag alapját adja a 6.x-es szériájú, amúgy rosszul sikerült Netscape-nek. Ennek ellenére a munkába belefeledkezett programozók pokoli jó böngészőt írtak, mely egyre több és több funkciót tud. A Mozilla fejlesztésénél nagy hangsúlyt fektetnek a sebességre, valamint az internetes szabványok és ajánlások követésére. Némi történelem: 2002. március 11-én indult el a Magyar Mozilla Project. 2002. június 5-én jelent meg a Mozilla 1.0 angol verziója és 1 hónapra rá már letölthető volt a magyar nyelvű verziója Windows alá. 2002. szeptember 10-én jelent meg a magyar nyelvű Mozilla súgó, ami azóta is része a programcsomagnak. A valaha egybetartozó programcsomag darabokra hullott és önállósult. Részei: A telepítés szinte semmit sem igényel, mivel csak az ENTER-t kell nyomkodni végig, ráadásul felajánlja, hogy minden beállítást átvesz az Internet Explorertől. Most lássuk a használatát!

14.11.a.) Alapvető használat

Ha valaki nem használ semmi különös beállítást (proxy, egyedi tűzfal, stb.), akkor már használhatja is. A design teljesen puritán, mint az oldalt látható. Az 5 nyomógomb sorban: visszalépés, előre, újratöltés, megállítás/stop, kezdőlap. Ezzel készen is vagyunk!
Mellette látható a böngésző címsora, ahová a címeket kell beírni. A beírás után legegyszerűbb az ENTER-t megnyomni, de lehet a címsor mellett jobb oldalon ülő kis zöld nyílra is kattintani. Ha valaki ezeket tudja használni, akkor máris képes alapvetően böngészni az interneten...

14.11.b.) Menük

A Fájl menüben a hagyományosnak tekinthető pontok vannak. Nyithatunk "Új" böngészőablakot (CTRL+N), lapot (CTRL+T), webcímet (CTRL+L) és fájlt (CTRL+O). Be lehet zárni ablakot (CTRL+SHIFT+W), valamint lapot (CTRL+W). Oldal mentése itt is CTRL+S, de az érdekes oldalakat azonnal el lehet küldeni levélben az alapértelmezett levelezőprogrammal (pl.: OutLook, Windows Mail, vagy ThunderBird). Most jöhet a nyomtatási részleg: oldalbeállítás, nyomtatási kép és nyomtatás (CTRL+P). Az utóbbi funkció tényleg gyors. Ha valaki elfelejtette volna, még most is lehet importálni a könyvjelzőket a többi böngészőből. Itt is lehetséges kapcsolat nélküli munka és kilépés.
A Szerkesztés menüben is csupa hagyományos pont van: visszavonás (CTRL+Z), újra (CTRL+Y), kivágás (CTRL+X), másolás (CTRL+C), beillesztés (CTRL+V), törlés (Delete), majd mindent kijelöl (CTRL+A), keresés ezen az oldalon (CTRL+F), következő találat (CTRL+G).
A Nézet főmenüben az Eszköztárak menüvel nem kell szórakozni. Alapértelmezetten be van kapcsolva a Böngésző és az Könyvjelző egyaránt, de én ez utóbbit szeretem kikapcsolni, mivel nekem jobban kézre esik a főmenüből lehúzható variáns. Az állapotsor itt is a képernyő legalsó sorát jelenti, érdemes meghagyni, mert néha segít a navigálásban. Az oldalsávokból kettő is van, ráadásul mindkettő bal oldalon: az könyvjelzők (CTRL+B), és az előzmények (CTRL+H). Szerintem ezt is érdemesebb kikapcsolni, mert csak csökkenti a rendelkezésre álló helyet. Természetesen kérhető leállítás (ESCAPE), illetve frissítés (CTRL+R). A szöveg méretét nyugodtan el lehet állítani (CTRL+és plusz vagy mínusz), mert mindig visszaállítható az alaphelyzet (CTRL+0 - nulla, nem O betű!). Az oldalstílushoz nem érdemes nyúlni, ha normális megjelenést akarunk az aktuális weblapon. A karakter-kódolás a másik, amihez nem érdemes babrálni, bár én nem hiszem, hogy sokakat megkísért az alapvető hagyományos kínai beállítás... Az oldal forrása (CTRL+U), illetve a teljes képernyős üzemmód (F11) hasznos, de csak speciális igényeket elégít ki.
Hasonlóan egyszerű az Előzmények főmenüre is, ahol a három alapvető ugrási verzió (egyet vissza = ALT+balra; egyet előre = ALT+jobbra; kezdőlapra = ALT+HOME) mellett az előzmények tekinthetők meg, valamint az utolsó pár meglátogatott lap címe, illetve a már látott oldalsó előzmények sáv (CTRL+H). Érdekes szolgáltatás viszont a nemrég bezárt lapok felsorolása. Ez leginkább akkor jöhet jól, ha valaki balga módon rossz fület zárt be...
Sokan a Könyvjelzők főmenüt elhanyagolják, pedig hatalmas segítséget nyújthat. Például innen lehet gyorsan és egyszerűen lehívni a sokszor meglátogatott oldalakat; ráadásul a gyorsabb megtalálhatóság érdekében még mappákba is lehet ezen linkeket rendezni! Új oldalt lehet felvenni az eddigiek közé (CTRL+D), de fel is lehet iratkozni az oldal újdonságait bemutató RSS-hírekre, ha van ilyen : általában a híroldalakon és a portálokon van ilyen! A minden lap egy könyvjelzőbe (CTRL+SHIFT+D) szerintem csak akkor hasznos, ha valaki gyorsan el akarja menteni a böngészője állását, mert én felesleges pazarlásnak érzem. A könyvjelzők kezelése pedig megnyit egy speciális ablakot, melyben rendet lehet csapni az elmentett URL-ek között.
Sokan félnek ettől az ablaktól, pedig - mint oldalt látható - az egyes nyomógombok funkciói jól érthetőek és nagyon megkönnyítik a kezelhetőséget.
Az Eszközök az utolsó előtti főmenü. Az első és talán legfontosabb menüje a keresés a weben (CTRL+K), ami a jobb felső sarokban, a címsor mellett szürkén elbújó kis sort aktiválja. Alapételmezésben az itt beírt kifejezést a Google-ben keresi meg, de a "G" melletti kis ikonra kattintva kiválasztható néhány angol nyelvű kereső. A következő a Letöltések kis ablaka. Ez a mini-alkalmazás meglepően jó és gyors, de a jelenlegi verziója azért még pár körrel lassabb, mint a fejlettebb letöltés-kezelők. A kiegészítők, illetve a hibakonzol és a DOM Inspektor már a komolyabb használathoz kell. Az oldal adatai az egyszerű böngészőnek nagyon ritkán kell, mivel tapasztalatom szerint is csak elvélve használják a programozók. A személyes adatok törlése (CTRL+SHIFT+DELETE) funkció csak akkor hasznos, ha el akarjuk tüntetni nyomainkat, például egy nyilvános gépen. Utolsó menüpont a Beállítások, de ez önálló fejezetet igényel.
Legutolsó főmenü a Súgó, ami a szokásos összetevők (Tartalom, Internet Explorer felhasználóknak, Verzióinformáció Frissítések keresése, Névjegy) mellett újdonságként tartalmaz néhány biztonsági elemet is: Hibás illetve Hamisított webhely bejelentése.

14.11.c.) Beállítások

Ez a sok figyelmet érdemlő menüpont, mint feljebb ovasható, az Eszközök főmenüben van. 7 fület tartalmaz, melyeket külön-külön kell tárgyalni!
- Főlap fül: Elindítási beállítások között a kisebb teljesítményű vagy lassabb internet-kapcsolattal rendelkezőknek érdemes az üres ablakot beállítani, mivel kicsit gyorsítani tudja a beindulást. Az átlagos felhasználónak viszont érdemesebb egy kezdőlapot megadni, ami lehet például a http://www.tferi.hu/< is :-)
Letöltések párbeszédpanel esetén én szeretem megjeleníttetni, hogy a letöltés közben jelenjen meg a kérdéses panel. Bezárás ízlés szerint: nálam nincs beállítva, mivel jobban szeretem látni a gép munkáját. A fájlok mentésére érdemes egy állandó helyet készíteni, például C:\Letoltes, mivel így egyszerűbben lehet kordában tartani a fájlokat, mint az alapértelmezett Asztalon. Az utolsó beállítási lehetőségben a Firefox indításkor ellenőrzi, hogy alapértelmezett böngésző-e. (Érdemes!)
- Lapok fül: A Firefox lehetőséget ad az egy ablakon belüli többfüles böngészésre. Hasznos dolog! A többi beállítás ízlés dolga. Általában nem érdemes belematatni...
- Tartalom fül: Itt a finomabb hangolás lehetséges. Lehet tiltani a felugró ablakokat, ami nagyon hasznos, de persze lehet engedményeket tenni pár oldallal. A képeket érdemes automatikusan betöltődőre állítani, mert nélküle szétesik az oldal. Java és JavaScript: sajnos veszélyt is tartalmazhat, de érdemes engedélyezni, mert velük sokkal látványosabb lehet az egyes lapok megjelenése. Betűk és színek tekintetében a legtöbb oldal valami egyszerű típust jelenít meg és a színeket is átállítja. Egyszerűbb nem ragaszkodni a saját értékekhez, mert az sajnos tönkreteheti a megjelenítést. A Fájltípusok nagyjából megegyeznek a Windows alapértelmezett beállításaival, de minden egyes típus itt értelemszerűen nem fordul elő, csak a beépülőknél...
- Hírforrások fül: Az internetezők nagy része mindennap ugyanazon oldalakat nézni, ha friss hírekhez szeretne jutni. Ezeket takarja az -jel: A naponta frissülő weboldalak nagy része rendelkezik ilyen szolgáltatással, melynek a lényege, hogy pár sorban lehozza az aktuális hír lényegét és felkínálja az egész hír megnyitását egy sima böngészőlapban. Gyakorlatban így nem kell átlapoznunk az összes olvasott hírportált, csak a lényeget mazsolázzuk ki. Szerencsére hazánkban is egyre elterjedtebb az és már a legnagyobb oldalak is élnek a szolgáltatás nyújtotta lehetőségekkel.
- Adatvédelem fül: Az előzmények sokszor segíthetnek, ha valami nem túl régi tartalmat kell előre ráncigálni. A sütikkel megint ugyanaz a helyzet, mint a Javával, mivel ez is tartalmazhat veszélyes elemeket, de nélkülük nem minden weboldal működik jól. Szóval érdemes megtartani. A személyes adatok kiadása veszélyes lehet, mivel sok weboldal létezik, ahol direkt az ilyen adatokra vadásznak. Ugyanakkar az is jól esik, ha a böngésző automatikusan kitölti az űrlapok nagy részét.
- Biztonság fül: A kiegészítők nagyon jó dolgok, de ugyankkor idegesítőek is lehetnek. Szóval érdemes figyelmeztetést kérni a kiegészítők telepítése előtt. Más a helyzet akkor, ha a webhely hamisítvány-gyanús. Erre muszáj figyelmeztetést kérni! Az adatlopás nagyon veszélyes lehet! A jelszavak mentése nagyon kényelmessé teheti internetes böngészésünket a saját gépünket. Vigyázat! Nyilvános gépen ezt soha ne engedjük meg! A megjegyzett jelsdzavakat persze ellenőrizni is lehet a Jelszavak megtekintése gombbal. Alapértelmezésben itt a webhelyek mellett a felhasználói nevet lehet látni, de a jelszó megjelenítéséhez egy biztonsági megerősítést is kér a program. Így az eddigi 2-oszlopos táblázatunk hirtelen 3-oszlopossá alakul át. A jelszavakat persze lehet egyesével kitörölgetni, illetve az egészet is egyszerre el lehet távolítani, de vigyázat, mert ilyenkor az összes weblapon az összes jelszót újra be kell gépelni!
- Haladó fül: Ezt nem érdemes állítgatni, mert veszélyes lehet! Ami esetleg gondot okozhat: A Hálózat résznél a Firefox kapcsolatának megadása. Általában elég a közvetlen internetkapcsolat is, de ha ez nem működik, akkor érdemes az internet-szolgáltatóhoz fordulni. A másik, ami sok fejtörést okozhat, a Frissítés. Ezt a legegyszerűbb automatikusan letöltődőre és telepítendőre állítani, mivel az egész program kis mérete miatt nem igazán hatalmasak a frissítési csomagok sem!
A Titkosítás fület nem érdemes birizgálni, mivel keményen vissza lehet vele élni, ha valamit sikerült elállítani!

14.11.d.) FireFox gyorsítása finomhangolással

(Eredeti ötlet: www.hwsw.hu)
A Firefox böngészőmotor kapcsolóit magán a böngészőn keresztül állítgathatjuk, bár léteznek olyan alkalmazások is, például a FireTune, melyek ezt saját maguk is megteszik. Alapvető gyorsuláshoz azonban nem kell segédprogram sem, csak egy kis bátorság, beírni a böngésző címsorába az about:config parancsot, mellyel megnyílik az út a beállítások változatása előtt.
A Firefox "alaptelepítésben" nem használja ki a mai internetelérések igen széles sávját, egyszerre csak egy lekérést indít a weboldal elemeinek letöltéséhez, noha a több megabites ADSL-eléréseken több elem is könnyen letöltődhet. Ehhez a megjelenő konfigurációs oldalon meg kell keresnünk a network.http.pipelining és network.http.proxy.pipelining logikai kapcsolókat -- vagy a filter mezőbe beírni őket --, majd ezeket egy kettős kattintással igaz-ra (true) állítani.
Ezt követően a network.http.pipelining.maxrequests mező értékével állíthatjuk be, hogy mennyi lekérést indítson egyszerre a Firefox, az alapértelmezett 4-es értéket akár 30-ra is megnövelhetjük. Ezt a funkciót a weboldalak, pontosabban az alattuk futó webszerverek többsége támogatja, így már ezzel a három paraméterváltoztatással is jelentős gyorsulást érhetünk el.

14.11.e.) A Mozilla Firefox billentyűparancsai

ParancsGyorskód
Navigáció
VisszaAlt + bal nyíl VAGY Backspace
ElőreAlt + jobb nyíl VAGY Shift+Backspace
KezdőlapAlt + Home
Fájl megnyitásaCtrl + O
FrissítésF5 VAGY Ctrl + R
Frissítés (nem a gyorsítótárból)Ctrl + F5 VAGY Ctrl + Shift + R
LeállításEsc
Aktuális oldal
Ugrás az oldal aljáraEnd
Ugrás az oldal tetejéreHome
Ugrás a következő keretreF6
Ugrás az előző keretreShift + F6
Oldal forrásaCtrl + U
NyomtatásCtrl + P
Oldal mentése máskéntCtrl + S
Szövegméret csökkentéseCtrl + -
Szövegméret növeléseCtrl + +
Szövegméret visszaállításaCtrl + 0
Szerkesztés
MásolásCtrl + C
KivágásCtrl + X
TörlésDelete
BeillesztésCtrl + V
ÚjraCtrl + Y
Mindent kijelölCtrl + A
VisszavonásCtrl + Z
Keresés
KeresésCtrl + F
Következő kereséseF3 VAGY Ctrl + G
Hivatkozások keresése gépeléssel'
Szöveg keresése gépeléssel/
Előző kereséseShift + F3
Keresés a webenCtrl + K VAGY Ctrl + E
Ablakok és lapok
Lap bezárásaCtrl + W VAGY Ctrl + F4
Ablak bezárásaCtrl + Shift + W VAGY Alt + F4
Lap balra mozdítása (amikor a fókuszban van)Ctrl + bal nyíl VAGY Ctrl + fel nyíl
Lap jobbra mozdítása (amikor a fókuszban van)Ctrl +jobb nyíl VAGY Ctrl + le nyíl
Lap első pozícióba helyezése (amikor a fókuszban van)Ctrl + Home
Lap utolsó pozícióba helyezése (amikor a fókuszban van)Ctrl + End
Új lapCtrl + T
Új ablakCtrl + N
Következő lapCtrl + Tab VAGY Ctrl + Page Down
Cím megnyitása új laponAlt + Enter
Előző lapCtrl + Shift + Tab VAGY Ctrl + Page Up
Nemrég bezárt lapokCtrl + Shift + T
Lap kiválasztása (1-8)Ctrl + (1 - 8)
Utolsó lap kiválasztásaCtrl + 9
Eszközök
Minden lap egy könyvjelzőbeCtrl + Shift + D
Oldal hozzáadása a könyvjelzőkhözCtrl + D
KönyvjelzőkCtrl + B VAGY Ctrl + I
Kurzoros böngészésF7
LetöltésekCtrl + J
ElőzményekCtrl + H
Személyes adatok törléseCtrl + Shift + Del
Egyebek
.com cím kiegészítéseCtrl + Enter
.net cím kiegészítéseShift + Enter
.org cím kiegészítéseCtrl + Shift + Enter
A kijelölt automatikus kiegészítés törléseDel
Teljes képernyős üzemmódF11
A címmező teljes szövegének kijelöléseAlt + D VAGY F6 VAGY Ctrl + L
Keresők kiválasztása vagy kezelése
(amikor a Keresőmező aktív)
Alt + fel nyíl VAGY Alt + le nyíl VAGY F4

14.11.f.) A Mizilla Firefox egérparancsai

ParancsEgérművelet
VisszaShift + lefelé görgetés
Lap bezárásaKözépső kattintás a fülön
Szövegméret csökkentéseCtrl + felfelé görgetés
ElőreShift + felfelé görgetés
Szövegméret növeléseCtrl + lefelé görgetés
Új lapDuplakattintás a fülek sávján
Megnyitás új lapon a háttérbenCtrl + bal kattintás VAGY középső kattintás
Megnyitás új lapon az előtérbenCtrl + Shift + bal kattintás VAGY Shift + középső kattintás
Megnyitás új ablakbanShift + bal kattintás
Frissítés (nem a gyorsítótárból)Shift + Frissítés gomb
Oldal mentése máskéntAlt + bal kattintás
Soronként görgetésAlt + görgetés