13. fejezet: Vezérlőpult

Befejezve: 2004.
Vezérlőpult
13.1. kép: A Vezérlőpult
logo Az eddig tárgyalt Kellékek rész mellett a Windows egyik legfontosabb része a Vezérlőpult. Ez a leírás mindezek ellenére a Windows 95/98 alatt megtalálható beállításokról szól. Itt elsősorban olyan programok vannak, amelyekben a Windows és a gép, illetve egyéb perifériák kapcsolatáról lehet intézkedni, illetve magát a Windows-t lehet beállítani egyéni ízlésünk szerint. Ebben a fejezetben ebből a fejezetből fogunk szemezgetni. A Vezérlőpulthoz legegyszerűbben a következő úton juthatunk el: Start\Beállítások\Vezérlőpult.
Mint a bal oldali képen látható, a Vezérlőpult nem egy egyszerű kis ablak pár ikonocskával Ez egy kifejezetten bonyolult beállítási centrum. Nézzünk ebből a rengeteg lehetőségből párat részletesebben!

13.1.) Egér beállítása

Egér Sokan azt hiszik, hogy a számítógépes rágcsálót elegendő felismertetni a Windows installálásakor, majd el lehet felejteni. Nos, ez általában akkor igaz, ha mindig ugyanaz a felhasználó nyúzza, nem unja el az egérmutató képét, ráadásul az soha nem romlik el. Ha nem pont így lenne, akkor szükségünk lehet 1-2 trükkre. Általában az egerek nem igényelnek törődést. Ha egeret vagyunk kénytelenek cserélni, akkor elegendő a régi helyett bedugni az újat és már használhatjuk is. A Windows elég intelligens ahhoz, hogy ez a művelet ne állítsa le az operációs rendszer futását. Ha a gép semmire sem reagál, akkor kénytelenek vagyunk a házon található "RESET" gomb megnyomásával újra indítani az egész gépet. (Feltéve, ha van ilyen!)
Egércserénél arra kell figyelnünk, hogy a csatlakozó ugyanolyan típusú legyen, mint az, amelyiket kivettünk. Három csatoló-típus van: a hagyományos kétsoros, a kis kör alakú PS/2, illetve a USB.
Részletesen lásd: 23.6. fejezet: Billentyűzet és egér
Tapasztalatom szerint 2-3 havonta ki kell venni az egérből a mozgató-golyót és tiszta alkohollal meg kell tisztogatni. Nagyjából 2-3 évente érdemes új egeret venni a régi helyett. Új lehetőség az egyenlőre még borsos áron kapható optikai egér, ami görgő nélkül is kiválóan működik!
Most végre jöjjenek a tényleges beállítások:
Az egér beállításánál több fül van, melyből az elsővel, a "Gombok"-kal - többek között - a balkezeseknek lehet kicsivel kényelmesebbé tenni a rágcsáló-kezelést. A második fülön, a "Mutatók"-on a hagyományos egérmutatót lehet bizonyos keretek között átvariálni. Meglehetősen sok olyan program van (köztük számos ingyenes is), amely ezt helyettünk szívesen átvariálja. A harmadik fülön, a "Az egérmozgás beállításai" feliratún az egér siklási sebességén lehet változtatni, valamint érdemes kipróbálni az egérút mutatását is, ami a másik beállítási lehetőség. Windows XP alatt érdemes kipróbálni a következőt: "A mutató megjelenítése a CTRL megnyomásakor".
Görgős egereknél érdemes szabályozni a gördítés sebességét és szintén Windows XP alatt érdemes rápillantani a "Hardver" fülre is.
Tapasztalat: lehet próbálkozni az átállítgatásokkal, de tanulni csak az alapértelmezett beállításokon érdemes!
13.1. feladat: Próbáljuk ki az egér lehetséges beállításait!

13.2.) Billentyűzet tulajdonságai

Billentyűzet Ez sem bonyolultabb az előzőnél. A "Sebesség" fülön be lehet állítani azt az időt, amit a billentyűzet vár a legelső ismétlésig, illetve az ismétlési sebességet 1-1 csúszka segítségével. Szintén itt nyílik lehetőség a kurzorvillogás sebességének állítására.
A "Nyelv" fülön több nyelvet is be lehet állítani, hogy szükség esetén lehessen váltogatni köztük. Nekem például magyar és angol nyelv van beállítva. Érdemes beállítani a "Kijelző engedélyezése a Tálcán" lehetőséget, ugyanis engedélyezés esetén a tálca bal alsó sarkában megjelenik az éppen használt nyelv. Váltás közöttük vagy egy billentyű-kombinációval lehetséges (beállítható 2 fajta), de sokkal egyszerűbb, ha a Tálca sarkán ülő nyelvi ikonra kattintva váltogatunk a megjelenő lehetséges nyelvek között.

13.3.) Dátum és idő

Óra
13.2. kép: A dátum és idő beállításai
Dátum és idő Ez az újabb beállítás némi újdonságot tartalmaz, de még mindig könnyű kezelni. Az ablaknak alapvetően két füle van. A "Dátum és idő" fül segítségével érthető módon menük, illetve felülírás segítségével állíthatjuk be az aktuális időpontot és dátumot.
Az "Időzóna" fülön pedig a greenwich-i középidőhöz képest (GMT = Greenwich Mean Time) állíthatjuk be az aktuális időzónát. A legtöbb időzónában több minta-várost is megadnak., hogy könnyebben lehessen viszonyítani. Szintén ésszerű beállítani az "Automatikus átállás nyári időszámításra" választókapcsolót is, amivel az órák átállításakor a gép automatikusan átáll az új időszámításra.
Windows XP alatt megjelent egy új fül, az "Internet-idő". Ezt nagy precizitással dolgozó gépeknél érdemes megadni, illetve akkor is, ha a gép belső órája gyakran hibázik. Javasolt időszerverek: time.windows.com, time.nist.gov, illetve time.kfki.hu.

13.3. kép: A Magyarországra ajánlott időzóna-beállítás

13.4.) Betűtípusok

Betűtípusok Ez egy furcsa, de igen jó szolgáltatás. A Windows-programok egyik erőssége, hogy rengeteg különféle módon lehet írni. Már alapértelmezésben is több tucatnyi betűtípus van, például: Arial, Courier, Sans Serif, Times New Roman, ... Ha még pár programot telepítünk, akkor ezek száma drasztikusan növekszik. Nálam most éppen 248 van belőlük. Ebből gyakorlatilag 10-20-at használok a napi munkában. A többit csak akkor veszem elő, ha valami különleges hatást vagy karaktert keresek. Erre valók a betűtípusok! Nagyon hasznos a "TrueType" fogalom. Jelentése: úgy néz ki a monitoron, ahogy a nyomtatón fog. Ez elméletileg igaz, gyakorlatilag nem 100 %, különösen a gyengébb nyomtatók esetén.
Ha megnyitjuk "Betűtípusok" mappát, akkor egyszerre megkapjuk az összes hozzáférhető file nevét. Ha most megnyitjuk az egyik betűtípust, akkor egy rövid leíráson kívül megkapjuk a hozzáférhető legfontosabb karaktereket és pár jellemző szót. A kiírt szavak általában a betűtípus neve, vagy az elsőre igen furcsának tűnő "Árvíztűrő tükörfúrógép", amint ez a jobb oldali ábrán az "Batang" betűtípusnál ez látható. Miért pont ez a két szó? Egyszerűen azért, mert ezekben a szavakban csaknem minden ékezetes magyar betű benne van, ami ugye az ékezetet nem ismerő angol nyelvben ismeretlen.
TrueType betűtípus
13.4. kép: Arial betűtípus

13.2. feladat: Nézzük meg a Times New Roman betűtípust!
13.3. feladat: Nézze meg, hogy hány betűtípus van az Ön gépén!
13.4. feladat: Nézze meg, majd nyomtassa is ki a Wingdings betűtípust!
Van még egy fontos fogalom, amiről szót kell ejtenünk, ez a Unicode. Eredetileg volt az (amerikai) angol nyelv és csak ezen íródtak a programok. Ekkor még elég volt 256 lehetőség 1 karakter ábrázolására. Az eredeti kódkiosztás 1 bájton elfért. De nem sokkal később megjelentek a nemzeti nyelvű karakterek, majd a karakterkészletek és a speciális szimbólum-készletek (például a matematikai vagy a görög szimbólumok). Ezekhez már újabb és újabb kódlapokat kellett programozni. Hamarosan a kezdeti egyszerű ASCII kódtáblázat a sokrétűség miatt szinte áttekinthetetlen lett. Ez helyett jött be a Microsoft újítása: a Unicode. Ebben a rendszerben minden karaktert 2 byte ír le. Az első a kódtáblázat számát jelenti, míg a második a karakter számát. Így egyetlen dokumentumon belül könnyedén lehet több nyelvet is használni. Az ötlet leginkább az Internet térhódításával vált egyre népszerűbbé. Ellenzői azért akadtak. Leginkább azért, mert így a legegyszerűbb dokumentum is kétszer akkorra lett, mint eredetileg.

13.5.) Energiagazdálkodás

Energia Ez a lehetőség egy apró, de hasznos figyelmesség. Nevezetesen arról van szó, hogy ha a monitorunkat hirtelen ott hagyjuk, akkor az általában egy idő után elkezd ezt-azt csinálni anélkül, hogy hozzáérnénk. Ezt a programot képernyővédőnek hívjuk és helyes beállítás esetén akkor indul el, ha egy ideig a gépet magára hagyjuk. Lelőni (és eredeti állapotba visszahozni) a gépet egy egérmozgatással vagy egy billentyű lenyomásával lehet. De ebben a pontban nem csupán ezt lehet beállítani, hanem azt is, hogy megfelelően intelligens alaplap és monitor esetén mikor kapcsolja ki a gép a képernyőt, illetve mikor állítsa le a HDD-t.
Szintén egy kicsi, de fontos apróság a hordozható gépek tulajdonosainak: immáron a tálcán is kijelezhető az elem töltöttsége, illetve kérhető, hogy újbóli bekapcsolás esetén kérjen egy jelszót, amivel a gépet bizonyos fokig védetté tesszük az illetéktelen próbálkozások ellen.

13.6.) Felhasználói fiókok

Felhasználói fiókok A régebbi Windows-ok (például a 3.x-es is!) esetén állandó és meglehetősen bosszantó volt, hogy mindig mindenki megpróbálta személyre szabni a nyitott ablakokat és persze úgy is hagyta, mivel sajnos a többség nem szerette eltüntetni a maga nyomait. Nos, ezen segített a Windows 95, mely megengedte, hogy személyenként legyen minden felhasználónak profilja. Mindenki azt látja, amit ő hagyott ott a képernyőn és úgy, ahogy hagyta. Az ötlet kétségtelen előnye, hogy így mindenki végre személyre szabhatja a felületét és minden egyes ablakot úgy alakít ki, ahogy az neki tetszik. Hátránya viszont, hogy a Start menüit nem igazán lehetett átszabni személyenként. Ezt a problémát részben a Windows NT, valamint a Windows 98 orvosolta, ám a gyengébb (nem NT) legnagyobb hibáját nem tudták leküzdeni az egyedi gépet használók. Nevezetesen amikor bekapcsoláskor egy felhasználói nevet kér a gép, akkor egy sima "ESCAPE" gomb megnyomásával már be is tudunk jutni a rendszerbe mindenféle jelszó tudása nélkül. Erre a hibára van egy megoldás a Windows 9x rendszerekben (Policy Editor = házirend-szerkesztő), de ez leginkább hálózatokon működik jól.
A Windows NT/2000/XP-ben már nincs ilyen probléma, mivel ott helytelen jelszó esetén a gép nem enged belépni senkit!
Természetesen a fenti operációs rendszerek többségénél ezt az egyfelhasználós gépek tulajdonosai számára felesleges kérdezősködést ki lehet iktatni a fenti "Felhasználói fiókok" ikon segítségével.
13.5. feladat: Használjuk a gyorskeresőt!
13.6. feladat: Nézzük meg, hogy az általunk használt gépnek hány felhasználója van! (Figyelem! Ezt sok helyen nem lehet megnézni!)
13.7. feladat: Állítsuk be, hogy a monitorunk 25 percnyi állás után kapcsoljon ki, míg a winchester esetén ugyanez csak 2 óra múltán következzen be!

13.7.) Hálózat

Hálózat Mint gyakorló rendszergazda, ezzel a menüponttal igen sokat foglalkozom. Sima, egyszerű (főleg kezdő) felhasználónak viszont igen élénken ajánlom eme menüpont elkerülését, mivel igen sokat árthat vele egyrészt saját magának, másrészt kollégáinak, ha hálózatban dolgozik.
A "Beállítás" fülben ügyfelet, csatolót (értsd: hálózati kártyát), protokollt (kommunikációs módot), illetve szolgáltatást tudunk beállítani a már meglevők mellé.
Szintén itt lehet megosztani nyomtatóinkat, illetve háttértárainkat a velünk egy hálózatban lévők között. Lássunk erre egy gyakorlati példát!
A PC01 jelű gép előtt ülünk. Kiolvasunk egy állományt a PC02 gépről, majd kinyomtatjuk a PC03 printerén, végül az egészet a PC04 HDD-jén mentjük el!
Ki lehet próbálni a módszert, ha van rá lehetőségünk, de ezt csak és kizárólag gyakorlott rendszergazda vezetésével tegyük meg! A hálózatok beállításaival való könnyed játszadozás durva hibákat okozhat!
Az "Azonosítás" fülön lévő adatok segítségével az azonos hálózaton belüli gépek kommunikálnak egymással.
13.8. feladat: Próbáljuk meg a fenti példát végrehajtani, ha a hálózat alkalmas rá!
Figyelem! A feladat előtt mindenképpen konzultáljunk a hálózatunk rendszergazdájával!

13.8.) Hangok

Hangok A számítógépek egyre erősebbé válásával óhatatlanul együtt járt a felhasználói igények növekedése is. Így például az is, hogy a gépek minél jobb minőségű zenét tudjanak szolgáltatni. Így például célszerű, ha a felhasználó figyelmét pár fontosabb eseményre felhívja az operációs rendszer. Erre való az a látszólag egyszerű kis ablak. Több tucatnyi eseményhez tudunk különféle hangok rendelni, akár saját magunk által szerkesztett vagy letöltött verziót is! (WAV kiterjesztéssel) Ha elégedetlenek vagyunk ezzel, akkor jól kipróbált hangsémák állnak a rendelkezésünkre, amit szintén lehet variálni.
Mindenkinek jó szórakozást kívánok, akinek a gépe alkalmas erre!
Egy fontos apróságot azért szeretnék kiemelni, mielőtt a feladatokra térnék: ha többen is ülünk egy gépteremben, akkor kérem, hogy tartsuk tiszteletben egymást annyira, hogy ne használjunk túl hangos, vagy túl zavaró hanghatásokat, esetleg oda nem illőeket! Végső esetben meg lehet állapodni egy teljes csendben is!
13.9. feladat: Ha megfelelő géppel rendelkezünk, akkor cseréljük le a Windows bejelentkezésekor hallott és sokak által a világ legunalmasabb hangjának tartott pár hangjegyet!
13.10. feladat: Hasonlóan próbáljuk lecserélni a Windows kijelentkezési hangját!
13.11. feladat: Próbáljunk ki minél több hangsémát!

13.9.) Játékvezérlők

Game Controllers Ha valaki elszánja magát egy-két komolyabb hardware-t játékra is, akkor először is megfelelően jó gépet kell vennie, mihez még a szimulátorok kedvéért érdemes ezt-azt venni. Ma, 2003 közepén gyakorlatilag minden magára valamit is adó szimulátor-játék "3D-fx" gyorsítókártyát igényel. Ennek lényege, hogy segít a komolyabb térbeli ábrázolási feladatok elvégzésében. Ez már általában elég szokott lenni, de lehet sok mindent még telepíteni. Szerencsére ezen eszközök legtöbbje automatikusan felismerhető, vagy van hozzá valamilyen installációs eszköz (CD vagy DVD). Ezek közül a leggyakoribbak a következők.
A 3D-fx kártyákról bővebben olvashat a 23.8. fejezetben: 3D-s kártyák címmel!
Megjegyzés: Az árak csak körülbelüliek, mivel hazánkban a komolyabb szettek nem terjedtek még el!
3d-fx kártya 5-50 ezer forint
botkormány, sima 2-15 ezer forint
botkormány, erővisszacsatolós 10-25 ezer forint
pedálsor autóhoz 5-50 ezer forint
kormány autóhoz 10-25 ezer forint
néhány gombos játékvezérlő 2-15 ezer forint
autószimulátor-szett ernyővel min. 200 ezer forint
repülőszimulátor-szett ernyővel min. 200 ezer forint
Virtuális valóság (VR) sisak + kesztyű 25-250 ezer forint

13.10.) Megjelenítés (képernyő)

Monitor Itt alapértelmezésben több fül van meglehetősen sok beállítással. Legegyszerűbb indítása: a képernyő egy üres részén jobb gombot kell nyomni és a megjelenő menü legalsó, "Tulajdonságok" gombjára kell kattintani. Nézzük az itt megjelenő sorra!

13.10.a.) Háttér


Ha már nagyon unjuk az egyszínű hátteret, akkor érdemes lecserélni valami képre. Ez szerencsére nem csak a klasszikus .BMP kiterjesztésű lehet, mint a régebbi verziókban, hanem .HTML, .JPG,  illetve .GIF formátumú is. Egyet azonban szeretnék a leendő felhasználók figyelmébe ajánlani: minden egyes háttérkép csökkenti a szabadon felhasználható memóriaterületet. Ez olyankor lehet problémás, ha valaki hozzám hasonlóan a gépét szereti egyszerre sok különféle dologra használni, gyakorlatilag csúcsra járatva. Még egy apróság: a beépített lehetőségeket kívül újságok CD-mellékleteiről, illetve az Internetről is letölthető több hasznos program, amelynek segítségével a háttérképeket lehet szerkeszteni, illetve cserélgetni. Háttérképekhez letöltéséhez egyik kedvenc oldalam: http://poszter.ini.hu/

13.10.b.) Képernyőkímélő

Alapértelmezésben csak pár képernyőkímélő áll rendelkezésünkre. A dolog lényege, hogy a monitorban ne tegyen kárt ilyen-olyan hosszasan mutatott kép. A képernyővédőt egy idő után bekapcsoltathatjuk. Javasolt érték nincs, de például a Jáky géptermeiben 5-10 perc az átlagos érték. A rendelkezésre álló alkalmazások közül egy legördülő menü segítségével választhatunk, majd ezt állítgathatjuk. Ez programonként más és más, így ezt képtelenség itt tárgyalni. A legtöbb beállítás lehetőséget ad egy biztonsági jelszó beállítására is. Ez azt jelenti, hogy a képernyővédőt csak az szakíthatja meg, aki ismeri ezt a jelszót. Ha véletlenül elfelejtettük volna a jelszót, akkor egy vészleállítás segíthet, illetve komolyabb konfigurációk esetén a szokásos CTRL+ALT+DELETE gombra megjelenő vészhelyzeti panel.
A beállított képernyővédő programot bármikor meg lehet tekinteni a "Villámnézet" gomb segítségével. Komolyabb monitorok esetén lehetőség nyílik energiatakarékos üzemmódra. Ebbe belépve a már feljebb megismert 'Energiagazdálkodás" menüpontban csöppenünk vissza. Itt is érvényes, hogy a rendelkezésre álló alkalmazások számát jelentősen bővíthetjük! A jobboldalon például egy CD-mellékleten talált szép képernyővédő egy részlete található! Neve: 3D Beauty Screen Saver by In Depth. Alkotók Web-címe: http://www.os-web.com/in-depth/

13.5. kép: Részlet egy nem beépített programból

13.10.c.) Megjelenés


Itt az ablakok és mezők alapértelmezett színei lehet ízlés (vagy némi ízlésficam) szerint váltogatni. Javaslat: az alapértelmezett sémába ne nyúljunk bele! Ellenben a többit lazán szerkesztgethetjük! Javaslat, hogy próbáljunk ki minél többet és használjuk is időnként őket. Nálunk kötelezően minden gépen az alapbeállítások vannak, de ezt természetesen nem lehet elvárni minden egyes felhasználó otthoni gépétől. Természetesen eme elemeket is lehet bővíteni innen-onnan.

13.10.d.) Hatások


Itt pár alapértelmezett ikont lehet kicserélni elég tág határok között, több tucatnyiból váltogatva. Érdemes megnézni a "Vizuális hatások" állítgatási lehetőségeit!

13.10.e.) Beállítások

Monitor-felbontás Színmélység A képernyő szerintem legfontosabb tulajdonságait állíthatjuk itt: nevezetesen a képernyőfelbontást és a színmélységet! A képernyő típusát is igen sok lehetőségből választhatjuk ki, de a mai modernebb monitorokhoz adnak egy elég jól kezelhető telepítő CD-t. Ha egy újabb operációs rendszert telepítünk, amire véletlenül nincsen meg a megfelelő meghajtó (angolul: driver), akkor érdemes a gyártó Internetes honlapját felkeresni, ahol gyakorlatilag minden forgalmazott monitorra szinte valamennyi operációs rendszerre találhatunk driver-t. Ha valamilyen különleges driver kell, vagy nem találjuk a megfelelőt, akkor érdemes a gyártó Weblapjának gazdájához fordulni egy megfelelően megírt (és rövid) segélykérő elektronikus levéllel. Pár napon belül számíthatunk érdemleges válaszra, mely közli a megfelelő letöltési helyet. Több alkalommal is így jártam!
A képernyőn típusán túl beállíthatjuk a színek számát is. Alapértelmezés (ma már) a sima VGA 16 színe. Ezen túl lehet 256 szín, továbbá 2562 (HiColor), illetve 2563 (TrueColor). Képernyőterület lehet 640x480-as, 800x600-as, 1024x768-as, 1600x1200-as illetve még számos nagyobb is. Ezt a beállítást nem érdemes próbálgatni, de sok esetben kénytelenek vagyunk rá. Például egy új monitor vásárlása esetén saját magunknak kell beállítani a megfelelő funkciókat!
A képernyők felbontáásairól részletesebben olvashat a 23.7. fejezetben: Videószabványok címmel!
FIGYELEM! Sokszor nem elegendő egy új monitor vásárlása, mivel ha rossz vagy elavult a videókártyánk, akkor hiába veszünk egy csúcsminőségű monitort, nem tudjuk használni! Javaslat: Ne csupán monitort vegyünk, hanem videókártyát is - lehetőleg egyszerre!

13.10.f.) Témák

A fenti tulajdonságokat össze lehet gyűjteni és "témák" néven kimenteni. Sajnos a beépítettek időnként olyan vadaknak bizonyulnak, hogy csak nehezen szokhatóak meg, de mint régóta tudjuk, ízlések és pofonok különbözőek.

13.10.g.) További fülek

Egyes komolyabb videókártyáknál, illetve monitoroknál előfordulhat, hogy az eddigi fülek mellett megjelenik egy (vagy kettő) újabb, ami speciálisan csak arra a kártyára alkalmas!
13.12. feladat: Próbáljunk ki minél több hátteret középpontba állítva és mozaikként is!
13.13. feladat: Állítsunk be 3-dimenziós szöveget saját nevünkkel képernyővédőnek!
13.14. feladat: Cseréljük le a képernyővédőt a csővezetékre, illetve labirintusra!
13.15. feladat: Hányféle tárgy található a mágikus doboz képernyővédőben?
13.16. feladat: Állítsuk át monitorunk megjelenését lucfenyő, orgona, illetve sivatag fantázianevűre! Alapértelmezés: Windows szabvány!
13.17. feladat: Cseréljük le a "Sajátgép" ikonját, majd állítsuk is vissza!

13.11.) Kisegítő lehetőségek

Kisegítők Mint az ikon is mutatja, ez a beállítás-kötet főleg azoknak nyújt értelmes és hasznos segítséget, akik nem tudják teljes értékűen használni gépüket. Például valamilyen módon akadályozva vannak a billentyűzet, az egér, a monitor vagy hasonló eszközök használatában. Ezt a látszattal ellentétben nem érdemes letiltani, mivel ha véletlenül elromlik az egér, akkor igen hasznos lehet a billentyűzettel való helyettesítés. (Személyes tapasztalat!) On-Screen-Keyboard
Fordított esetben (ha véletlenül a billentyűzet mondaná fel a szolgálatot), akkor még jó előre, időben kell készíteni egy parancsikont "osk" néven egy jól eldugott, de a monitoron csak egérrel elérhető helyre. Ennek elindítására ugyanis az itt látható képernyő-billentyűzet jön elő és egész kielégítően használható. (osk = On Screen Keyboard)
13.18. feladat: Próbáljuk ki az egérmutató kezelését pusztán a billentyűzet segítségével!

13.12.) Modemek

Modemek Abban az esetben, van gépünkön van modem, akkor a Windows különböző verziói szerencsére gyorsan felismerik, illetve a modemhez kötelezően adott floppy vagy CD segítségével pár alapvető lépésben telepítik. További beállításokra szinte soha nincsen szükségünk!
Hasonló a helyzet a telefonnal is. Egyszeri installálás után semmi gond nincsen vele, ráadásul ez is szinte teljesen automatikus. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a mai telefonos modemek segítségével helyes installálás esetén a számítógépünk képessé válik a szövegszerkesztőben megírt dokumentumok faxon való elküldésére, valamint a sok faxprogram alkalmas arra is, hogy fogadjon külső fax-hívást!
A Windows XP egy csomó, látszólag felesleges szolgáltatst is feltett a modem lehetséges beállításai közé, de ezeket nem szabad törölni, mivel a gép fimonhangolásához elengedhetetlenül szükségesek.
13.19. feladat: Ha még eddig nem tette volna meg, akkor installálja azt a nyomtatót, amely a gépénél van. Ha nincsen printere, akkor válasszon egyet és telepítse a tanulás kedvéért!
13.20. feladat: Küldjön ismerősének faxot, melyet egy sima kis szövegszerkesztővel készített el!

13.13.) Nyomtatók

Nyomtatók Nyomtatók esetén sincs különösebb gondunk, hiszen ha véletlenül nem ismerné fel az operációs rendszer automatikusan a printert a rendelkezésre álló sok tucatnyi lehetőségből, akkor a Windows telepítő CD-jén lévő több száz lehetőség is rendelkezésünkre áll. Ám ha még ez sem lenne elég, akkor a frissen vásárolt printerhez adott CD-n kell keresgélnünk. Ennek ellenére az új "lapevő szörnyeteg" installálása egyre könnyebb és könnyebb!
Legvégső esetben (pl. sérült CD messze vásárolt nyomtatónál) bátran fordulhatunk az Internethez, ahonnan a monitorokhoz hasonlóan nyugadtan remélhetjük a drivereket a gyakoribb operációs rendszerekhez.

13.14.) Területi beállítások

Területi Ha ügyesen volt beállítva az operációs rendszer, akkor erre az ablakra nem lesz szükség. Legközelebb akkor kell sorra keríteni, ha valami hétköznapi egységet váltunk, például a forintot cseréljük le euróra. Nyomtatás előtt fontos, hogy megnézzük a végső dokumentum formáját a nyomtatási képben, ha ilyenre képes az alkalmazás. Így biztos, hogy nem érhet meglepetés. Alapértelmezésben több füle van az ablaknak:

13.14.a.) Területi beállítások / Földrajzi hely

Egyértelműen a magyart kell használni. Mást hazánkban felesleges beállítani, hacsak nem idegen nyelven dolgozik az illető gép használója. Ez gyakorlatilag egyfajta sémaként üzemel a továbbiakhoz. Hasznosak a megjelenő minták.

13.14.b.) Nyelvek

Csak az európaitól jelentősen eltérő nyelveknél érdemes fáradozni vele...

13.14.c.) Speciális

Szintén csak akkor érdemes vesződni vele, ha pl. thai, japán, stb. nyelven szeretnénk használni a gépet vagy a szövegszerkesztőt.
13.21. feladat: Teljesen halkítsuk le egy éppen futó zenei CD hangját, majd állítsuk vissza egy más módszerrel!

13.15.) Rendszer

Rendszer Ha a számítógépünk helyesen működik, akkor ezt az ikont is elfelejthetjük, ellenben 1-2 alkatrész cseréjekor újra fel kell fedeznünk a rejtelmeit! A Windows-verziók előrehaladtával itt nagyon nőtt a fülek száma...
- Az "Általános" fülnél egy sima rendszerleíráson kívül megtudhatjuk, hogy ki az operációs rendszer regisztrált felhasználója, vállalata és mi a termék kódja! Szintén ezen a fülön olvasható a gép (általában helyesen) felismert processzora és teljes memóriakapacitása.
- A "Számítógépnév" fül a hálózati rendszerben működő gépek üzemeltetőinek lehet aranybánya, ugyanis egy hálózaton belül nem lehet 2 azonos nevű gép.
- A "Hardver" fül segítségével lehet hozzáadni egyes automatikusan fel nem ismert alkatrészeket, valamint különböző hardverprofilokat is be lehet állítani. (Például egyes fehasználóknál ne legyen CD, vagy modem, stb.)
- További fülek (A rendszer visszaállítása, Automatikus frissítések, Távoli használat, Speciális) használatát kerülni kell, mivel -én személy szerint- nem szeretem, ha belebabrálnak a gépembe, illetve az operációs rendszer az én tudtom nélkül önállóan töltsön le ezt-azt.

13.16.) Új hardver/szoftver hozzáadása

Hardware Software
Ezt a két ikont is csak akkor használjuk, ha nagyon muszáj. Szerencsére a mai hardware-ek többségét a Windows automatikusan felismeri, majd telepíti a hozzá szükséges drivert. Ha ez nem sikerül, akkor az eszközhöz adott CD-n van minden egyértelműen végrehajthatóan megszerkesztve.
Hasonló a helyzet a programokkal, melyeket ma általánosan külön CD-n hoznak forgalomba és ha véletlenül nem indulnak el önállóan, akkor az "Install" vagy a "Setup" parancs elindítja a településüket és pár kattintás után az újabb alkalmazások már használhatóak is!
Ettől függetlenül azért a legalkalmatlanabb, általában nem teljes verziók kellemetlen szokása, hogy teljesen felesleges alkalmazásokat telepítenek, melyek kellemetlen utóhatása, hogy lelassítják a munkát és a gépet. Ilyenkor a "Programok telepítése és törlése" c. ablakban kell mazsolázni alaposan!