11. fejezet: Windows alapjai

Befejezve: 2003.

11.1.) Bevezető


logo A Microsoft Windows egy teljes részletességű, grafikus operációs rendszer. Régebbi verziói még igényelték az MS-DOS meglétét, hiszen arra húzták fel magukat, ám a Windows 95 megjelenése óta erre már nincsen szükség, hiszen az már egy önálló operációs rendszer. A használhatóság egyre növekszik az újabb és még újabb verziók megjelenésével. (Windows 98, NT, 2000, ...)
A DOS néha bonyolult parancsai helyett a Windows egyszerűen érthető grafikus ábrák és egy-két szavas aláírt parancsokkal kommunikál. Ehhez gyakorlatilag elengedhetetlen az egér.

11.2.) Hardver feltételek

Forrás: http://www.spssoutu.cz/kurzy/obsluha_pc.htm Még ma is sok helyen található Windows 3.x, bár ez nem volt önálló operációs rendszer. A Windows 95 elfut egy 486-oson is, 4 MByte memóriával és egy sima VGA monitorral, de javasolt egy egyszerűbb Pentium megléte. A HDD-n kb. 60 MByte üres hely kell. Ezzel szemben az általam is használt Win98 teljes telepítéséhez már kb. 200 MByte szabad hely szükséges. (Konkrétan FAT16-os fájlrendszernél 225 MByte, míg FAT32-nél 175 MByte.) A hardware-igénye is erősebb, mint az előző verzióé. (Kép eredetije: http://www.spssoutu.cz/)
Javasolt hardware feltételek összefoglalása
Eszköz Win 3.11 Win 95 Win 98/ME Win NT/2000 Win XP
Processzor 386 vagy 486 Intel Pentium Intel Pentium MMX, Pro vagy Celeron Intel Pentium II vagy III Intel Pentium III vagy IV
Sebesség 33 MHz 100 MHz 300 MHz 600 MHz 1 GHz
Memória 4 MByte 8, vagy 16 MByte 32 vagy 64 MByte 64, vagy 128 MByte minimum 128 MByte
(javasolt) HDD-terület 10 MByte 50 MByte 300 MByte 600 MByte 800 MByte
Videókártya és monitor 640*480*16 szín
(sima VGA)
800*600*256
(komolyabb VGA)
1024*768*2562
(S-VGA)
1600*1200*2563
(PGA vagy XGA)
Hangkártya gyakorlatilag felesleges javasolt komolyan javasolt igen komolyan javasolt
CD-ROM nem kell javasolt kötelező kötelező kötelező
Egér javasolt gyakorlatilag kötelező kötelező kötelező kötelező
Billentyűzet AT Win95 Win98 Win98 Win98, vagy Multimédiás

11.3.) Egy fontos eszköz, az egér


11.1. kép: Egér
A grafikus felület kezeléséhez nagyon fontos egy olyan eszköz, amivel az adott felület bármely pontjára rá lehet mutatni. Az egér megfogása igen egyszerű: a jobb kézzel megfogjuk az egeret, a mutatóujjat rá tesszük a bal gombra, míg a gyűrűsujjat a jobb gombra.

A hüvelykujjal, illetve a kisujjal pedig az egeret mozgatjuk a négy alapirányba. Ez első látásra igen bonyolultnak tűnik, de pár mozgatás után már belejövünk!
Az egérrel persze nem csak a kurzort tudjuk mozgatni, hanem rá is tudunk mutatni egy adott információra, vagy programra. A legtöbb egér két, vagy három gombbal rendelkezik. Figyelem! Minden program maga dönti el, hogy melyik gombot hogyan óhajtja használni. Maga a Windows leginkább a bal oldali gombot használja. A gomb egyszerű, gyors lenyomásán kívül két külön funkciója van. A dupla-kattintás egy adott program megnyitását, vagy futtatását jelenti.

Amíg ez megtörténik, addig a Windows normál egérkurzora () átváltozik homokórává (). Persze a különböző programokban más és más lehet az egér alakja.
Az egér alapvető másik funkciója az úgynevezett átvitel. Ugyanis ekkor az egér bal gombját lenyomva tartva kell átvinnünk egy adott eszközt vagy képet egy új helyre. Ez is csak most látszik bonyolultnak, mivel majd csak használat közben válik nyilvánvalóvá.

11.4.) A Windows telepítése


Régebben nem volt olyan könnyű telepíteni a Windows egyes verzióit, mint mostanában. Mostanra már nyugodtan merem ajánlani a telepítést a kevésbé gyakorlott felhasználóknak, ha nem igazán igényesek. Olyan számítógépen, amely hajlandó a CD-ROM-ról betölteni egy operációs rendszer (szaknyelven: CD-ről Boot-olni.) a telepítés gyakorlatilag pofon egyszerű, ha a magyar nyelvű leírást elolvassuk és mindent hagyunk felismertetni. Javasolt a "Szokásos" telepítési módot választani és így meglehetősen gyorsan végzünk a telepítéssel.
Tapasztalatom azt mutatja, hogy a Windows 95/98 nem minden eszközt hajlandó tökéletesen felismerni, habár az eszközök többsége mostanra "Plug and Play"-típusú, azaz magától felismeri a gép és telepíti az eszköz-kezelőt.
Szintén tapasztalatom alapján mondom, hogy minden operációs rendszer telepítés előtt érdemes összegyűjteni az összes szükséges drivert (meghajtó-programot), amit csak igényelhetnek az egyes eszközök. Ezek többsége letölthető az Internetről, ha pontosan tudjuk, hogy mit is keresünk. Ismeretlen gépek esetén ezt sajnos nem ússzuk meg a gép bontása és újabb összerakása nélkül!

11.5.) A Windows indítása


Régebben meg kellett várni a számítógép bejelentkezését, konkrétan a DOS-prompt megjelenését, utána begépelni a “WIN” szót, majd megnyomjunk ez ENTER-t. Ez igaz volt a Windows 3.11 megjelenéséig. Ez volt az utolsó olyan operációs rendszer, amely igényelte valamilyen DOS meglétét. Igaz, hogy nem is volt önálló operációs rendszer.
A Windows 95 megjelenése nagy újítás volt a Microsoft részéről, hiszen azóta már nem kell DOS alapokkal bajlódni. Immár a gép kapott egy önálló és egész jól használható operációs rendszert. Így a gépünk bejelentkezik és általában kér felhasználói nevet és jelszót. Ezt konkrétan a gép tulajdonosától kell megkérdeznünk, vagy az órát tartó tanártól kell megkérdeznünk. Figyelem! Súlyos udvariatlanság egy gépbe úgy belépni, hogy előtte nem kértünk rá engedélyt, hacsak nem a mi saját gépünk!
Mindazon által a szomszédos ábrán látható bejelentkezés igen könnyen átverhető, hiszen egy átlagos gépnél 1 db "ESCAPE" billentyű megnyomása után már miénk a teljes programfelület.

11.2. kép: A Windows 98 bejelentkezése
A professzionális rendszereknél (NT/2000/XP) már nem működik az "ESCAPE"-es módszer, mivel ott alapértelmezésben mindig van jelszó, bár ez is letiltható. Tapasztalatom szerint igen sokan a legtöbb gépen nem adnak jelszót, vagy egyszerűen (helytelenül) a billentyűzet aljára ragasztják.

Belépés után egy (szinte a végtelenségig) leegyszerűsített felület vár bennünket. Ez a felület egyes gépeken és felhasználói környezetekben más és más lehet. A mai Windows-ok elég jól testre szabhatóak, de ennek ellenére eme könyv keretein belül az alap-kiépítés kerül ismertetésre.
11.1. feladat: Indítsuk el a saját gépünk Windows-át, nézzük meg indulás közben a verzióját és ne felejtkezzünk el a felhasználói névről, valamint jelszóról!

11.6.) Windows alapfogalmak - Ablak


Van pár kifejezés, ami feltétlenül ismerni kell ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni.
Az ablak egy olyan kicsi, vonalakkal bekerített rész, amin belül "zajlik az élet". Magyarul egy kicsi tér, amin belül valamilyen többé-kevésbé fontos információt találunk meg. A Windows nagyszerűsége, hogy egyszerre több ablakot is meg lehet jelentetni a képernyőn, sőt ezek valamennyien láthatóak is egyszerre! Az ablakra két jellemző példa:

11.3. kép: "Dátum és idő tulajdonságainak" ablaka

11.4. kép: A "Számológép" ablaka
A fenti képeken két alapvető ablak látható. A bal oldali az óra-program, mely (a gép számára beállított) pontos időt mutatja, míg a jobb oldaliban egy hagyományos számológép van. Eme ablakokat többféleképpen elő lehet csalogatni. Az egyik legegyszerűbb módszer, hogy az "asztal"-on lévő kicsi ábrákra kattintunk az egér bal gombjával kétszer. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amit a monitoron látunk, az a Windows "Asztal"-a. Itt számtalan kicsi ábra van: ezek pici rajzok, alattuk néminemű szöveg.

11.5. kép: A Windows XP asztalának bal oldala
A balra látható ábrán például a háttér előtt a következő ikonok láthatók az első oszlopban:
  • Dokumentumok
  • Hálózati helyek
  • Sajátgép
  • AceHTML 5 Pro
  • Eudora
Ezek az ikonok mind egy-egy meghatározott tartalommal bírnak. Ha egyszerre túl sok ikont kellene egy helyen (például az asztalon) tartanunk, akkor rendezhetjük őket különféle csoportokba. A Windows-os terminológia szerint eme csoportokat mappáknak hívjuk. A rajz 2. oszlop telején látható a "Microsoft Office" mappa, majd jobbra lefelé az "Egyebek".
Az ikonokhoz tartozó ábrák és szövegek ízlés szerint lecserélhetőek, de én szeretem az alapbeállításokat használni, bár a munkaasztalt szabadon lehet átszabni, illetve ízlés szerint diszíteni.
Igazság szerint szintén mappa a Sajátgép, a Dokumentumok és a Lomtár is, de azok külön erre a célra fenntartott ikonnal vannak megjelölve!
Klasszikus értelemben vett programok a bal oldali ábrán a köetkezők:
AceHTML 5 Pro     - Weblap-szerkesztő
Eudora            - Levelező
Notepad.exe       - magyarul: Jegyzettömb
Total Commander   - Fájlkezelő
winamp            - Zenelejátszó
CuteHTML          - Weblap-szerkesztő
Irfanview         - Képnéző
Internet Explorer - Böngésző
11.2. feladat: Milyen színű az Ön által használt gépen a háttér?
11.3. feladat: Milyen ikonok vannak azt asztalon? Ebből melyikek a programikonok és melyek a mappák?

11.7.a.) Start gomb


Programok nem csak így, az asztalról indíthatóak, hanem a Start gombról is kiindulva. A dolog a következőképpen érhető el. Nyomjunk rá a többnyire a képernyő bal alsó sarkában üldögélő "Start" gombra. Könnyen előfordulhat, hogy máshol van. Ez ízlés kérdése. Ha nincs sehol, akkor lehet, hogy éppen rejtve van. Ekkor a képernyő szélei felé kell az egeret mozgatni. Így előbb-utóbb előbújik a Start gomb menüje. Ha az AT-nél modernebb billentyűzettel rendelkezik gépünk (Win95 vagy Win98), akkor van rajta a bejelentkezésnél látott Windows logo-nak megfelelő "Win" billentyű. Helye általában az alsó sor, a CTRL és az ALT között. Ezt megnyomva szintén előugrik a Start menü. Legvégső eset: a CRTL+ESC billentyű - ugyanezzel a hatással. Ez látható az alábbi táblázat bal oldali ábráján.
Win XP menüje
11.6. kép: A "Start" gomb megnyomására előbújó menü Windows XP alatt
Win XP
11.7. kép: A "Programok\Microsoft Office" almenü és útvonala Windows XP alatt
Ha itt felfelé megyünk az egérrel, akkor sorra választhatunk az egyes lehetőségek között. A legfontosabb programok értelemszerűen a "Programok" pontban vannak összefoglalva. Ha az egeret oda toltuk, akkor kattintás nélkül (!) megnyílik az itt bújó menü, ahol szintén programok, illetve alcsoportok találhatók. Természetesen navigálni lehet a nyíl-billentyűkkel is. 
DOS-os szokás szerint a fenti jobb oldali képen a következő "útvonal" látható: Start\Programok\Kellékek\.
Programot úgy indíthatunk, ha egyszerűen kiválasztjuk az éppen aktuális menün belül az alkalmazás nevét és rákattintunk az egérrel.
Mind oly' sok mindent, a klasszikus vezérlőmenüt is alaposan átalakította a Windows XP! Az oldalsó képen éppen az újragondolt menü látható!
Win XP új design
11.8. kép: Újjárajzolt Windows XP-menü

11.4. feladat: A Start menü segítségével indítsuk el a Jegyzettömb és a WordPad programokat!

11.7.b.) Alkalmazásablakok

Az egyes programok (Windows-os nyelvhasználat szerint alkalmazások) futásukkor szigorúan megmaradnak a szegélyek által csak nekik megszabott helyen. A programok döntő többsége békésen tűri, hogy változtassuk a neki szánt alkalmazásablak méretét, de van amelyik ennek a törekvésnek ellenáll. Ilyenek például a fentebb látott óra-, valamint számológép-programok. A méretek megváltoztatásának módjáról majd később tanulunk!

11.7.c.) Másodlagos ablakok

Corel PhotoPaint
11.9. kép: Másodlagos ablak a Corel PhotoPaint-ben
Egyes alkalmazások bonyolultságuknál fogva létrehoznak önmagukon belül is ablakokat. Ezeket nevezzük másodlagos ablakoknak! Például ilyen látható a bal oldali képen! Az alkalmazásablak az Corel PhotoPaint, míg a másodlagos ablak a cd1.jpg.
Később látható lesz, hogy bár a másodlagos ablakok nem rendelkeznek az alkalmazásablakoknál megszokott rugalmassággal, de kezelésük egérrel ugyanolyan egyszerű.
Gyakori, hogy egy program több másodlagos ablakot is létrehoz a könnyebb kezelhetőség érdekében.

11.8.) Ablakok felépítése

WordPad
11.10. kép: Minta a WordPad alkalmazásból Jegyzettömb
11.11. kép: Jegyzettömb program görgetősávokkal
Miután megismerkedtünk az ablakok típusaival, nézzük meg egy ablak általános felépítését:
A bal oldali ábrán egy egyszerű szövegszerkesztő alkalmazás látható. A felső sorban kék háttérben fehér színnel látható a munkafile és az alkalmazás neve (Névtelen - WordPad). Az ablak jobb felső sarkában van a 3 méretváltoztató gomb. 
A cím alatti sorban, a menüsorban halványszürke háttér előtt fekete betűkkel közvetlenül találhatók a menüpontok. Ezek ebben a programban a következők: Fájl, Szerkesztés, Nézet, Beszúrás, Formátum, Súgó. A menüpontok programonként változnak! Ha Ön egy másik programot futtat, akkor ne keresse pont ezen menüpontokat!
Alatta vannak az ikonok. Ezek általában kicsi színes ábrák. Csak első pillantásra keverhetők össze a programikonokkal, hiszen egészen más a szerepük. Ezek a kicsi rajzos ábrák a programoktól kicsit eltérően speciális tulajdonsággal bírnak, például új fájl kezdése, megnyitás, mentés, nyomtatás,  stb.
Az itt láthatókon kívül még elég gyakori, hogy olyan nagyobb méretű fájlok esetén, amik nem férnek bele az ablakba, a program kirak úgynevezett görgető-csíkokat. Ezek az ablak jobb oldalán, illetve alján láthatóan. Szerepük: a nagyobb méretű fájlon belüli mozgás. Használatuk igen egyszerű: azon irányú gombra kell nyomni, amerre mozgatni szeretnénk a fájlt. Ha kicsit gyorsabban szeretnénk mozogni egy fájlon belül, akkor a görgetősávokban lévő kis téglalapokat kell megmozgatnunk az egér segítségével.

11.8.a) Vezérlő menü-gomb


Az ablak bal felső sarkában találjuk meg a vezérlő menü nyomógombját. Ikonja megegyezik magának a programnak az ikonjával. Ez a gomb egy egyszerű legördülő menüt rejt, ami hasonlóan kezelhető, mint az összes megszokott Windows menü. A menüpontokból nem feltétlenül világít mindegyik, azaz nem hívhatók szabadon. Csak a vastag betűkkel szedett pontok hívhatók meg. (A lent látható esetben olyan menüt választottam az olvashatóság miatt, hol minden menüpont jól látható és kivastagított.) Alapértelmezésben a menüpontok:
Win XP
11.12. kép: Vezérlő menü menüpontjai
Előző méret
Áthelyezés
Méret
Kis méret
Teljes méret
Bezárás
Az aktív ablakot visszaviszi az előző méretére
Az aktív ablakot áthelyezi egy másik helyre.
Az aktív ablakot újra méretezi.
Az aktív ablakot kicsi állapotra kicsinyíti le.
Az aktív ablakot teljes méretre nagyítja.
Bezárja az aktív alkalmazást. (Gyors-kód: ALT+F4)
A menüpontokat sokféleképpen lehet aktiválni A lehetőségek:
- a gyorskóddal rendelkező menüpontokat a kombináció megnyomása
- a fénymutató ráigazítása, majd az ENTER megnyomása
- az egérrel való rámutatás, majd a bal gomb megnyomása
11.5. feladat: Nyissa meg dupla kattintással a Jegyzettömb programot, ha még nem volt nyitva és nézze végig az ablak felépítését!
11.6. feladat: Nyissa meg a WordPad programban a vezérlő menüt, majd darabonként nézze végig a menüpontokat! Ha végignézett mindent, akkor ne felejtse el becsukni az aklakot! (Egyik lehetőség: az ablak jobb felső sarkában található "X" gomb megnyomása.)

11.8.b.) Menüsor

Menük
11.13. kép: Legördülő menü a Jegyzettömb programban
Menüsor gyakorlatilag annyiféle létezik, ahány Windows alatti program van. Menüsora gyakorlatilag csak az elsődleges ablakoknak van, míg a másodlagos ablakoknál szinte soha sem találhatóak menüsorok. A menüsorok 99 %-a úgynevezett legördülő menü. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az egyik menüre rábökve sok apróbb almenü jelenik meg egy kicsi ablakban, a menüpont alatt. A bal oldali képen éppen a "Jegyzettömb" program látható, amint a "File" menüje legördül.

11.8.c.) Méretváltoztató gombok


A programok döntő többsége nem allergiás arra, hogy mekkora helyen fut. Egyszerűen hagyja a saját méretét megváltoztatni. Teljes méretben az elsődleges ablak jobb felső sarkában három gomb van : létezik egy speciális kicsinyítőgomb , (Formája: kicsi, alsó egyenes) amire rábökve az aktuális ablak ikonméretűre esik össze. Rögtön ez mellett, a jobb felső sarokban található egy nagyító gomb , ami a teljes és a kisebbített méret között vált át, ha van erre lehetőség.
Kisebbített méretben (Nem keverendő az ikon-állapottal!) viszont egy ikon-méretre kicsinyítő és egy teljes méretre nagyító gomb lesz.
A három gomb közül az utolsó a bezáró , amire rákattintva az alkalmazás bezárul, miután rákérdez, hogy biztosan be akarjuk-e zárni. Az intelligensebb megoldás az, hogy a program még külön rákérdez arra is, hogy az éppen futtatott file-t elmentse-e az adott állapotában.
11.7. feladat: Nyissa meg a Jegyzettömb programot, majd változtassa meg minden lehetséges módon a méreteit! Próbáljon ki minden lehetséges méretváltoztatási lehetőséget, majd becsukás előtt állítson vissza mindent az eredeti méretre!
11.8. feladat: Nyissa meg a Számológép programot és próbálja meg átváltoztatni a méreteit! (Nem nagyon fog sikerülni, mivel ez csekély kivételtől eltekintve lehetetlen...)

11.8.d.) Az ablak szegélye és sarka

Itt is teljes mértékben érvényesek az előző pontban elmondottak. Egy könnyedén alakítható ablak (ilyen például az óra) mind a négy oldalán - pontosabban a szegélyeknél - átalakul az egérkurzor, hogy így jelezze az ablak átalakíthatóságát. Az ablak méretén így finom változtatásokat lehet végezni az egér bal gombját nyomva tartva. Szintén ugyanez történik a sarkokon. A méretváltoztatás végrehajtható akkor és csak akkor, ha az egér is átalakul a megfelelő irányú változást mutatóvá. A négy ilyen irányú egér-képet láthatjuk az alábbi képeken.

11.10. kép

11.11.kép

11.12. kép

11.13. kép

11.9.) Munka az ablakokkal

A képernyőnkön az egyszerre nyitva lévő ablakok számát gyakorlatilag csak az áttekinthetőség korlátozhatja. Ezekben külön-külön különböző program is futhat, ezek nem akadályozzák egymást. Dolgozni azonban csak az egyik ablakkal tudunk, nevezetesen éppen azzal, amelyikre rábökünk az egér bal oldalával. Az aktív ablakot a többitől eltérő színe különbözteti meg. Az aktív ablak kiválasztása igen egyszerű: a kiválasztott ablak belsejében valahová kell kattintani. Ha más ablak útban van, akkor egyszerűen kicsinyítsük le ikon méretűre. Ha nem ennyire kell lekicsinyíteni, akkor csak tegyük el az útból oly' módon, hogy az ablak tetejére kattintsunk rá az egérrel, majd tartsuk is lenyomva a bal gombot és úgy vonszoljuk magunkkal az ablakot!
Tálca
11.14. kép: Minta a tálcára
A Windows 95 megjelenése óta az ikon-méretű ablakok a képernyő alján vannak a tálcán. A tálca egyes ablakai között olyan könnyű váltani, mint a televízió egyes csatornáin. Amelyikre rákattintunk, az ugrik előre, éppen oda, ahol utoljára hagytuk. A fenti példán éppen 5 ikon "ül" a tálcán. Sorrendben:
Sorszám Program neve Program típusa Felirat
1. Total Commander Fájlkezelő Total Commander...
2. Internet Explorer Internetes böngésző TFeri: Windows al...
3. AceHTML 5 Pro Weblap-szerkesztő AceHTML 5 Pro
4. Corel PhotoPaint Kép-szerkesztő Corel PHOTO-PAI...
5. Irfanview Képnéző Irfanview
Az én ízlésem szerint jobb, ha látom milyen alkalmazások futnak, de természetesen ez a keskeny csík is eltüntethető pár kattintással.
11.9. feladat: Nyissuk meg egyszerre pár programot, majd váltsunk közöttük oda-vissza párszor és rendezzük át őket a képernyőn!
11.10. feladat: Nyissuk meg a Számológép programot, majd egymás után tegyük be a képernyő 4 sarkába!
11.11. feladat: Nyissuk meg a WordPad programot (11.7. kép) és változtassuk át párszor a méretét. Tegyük maximálissá, minimálissá, valamint az egér bal gombját nyomva tartva húzzuk át egy másik méretűvé. Figyeljük meg az egér alakjának változására! (11.10.-13. kép)
11.12. feladat: Próbáljunk meg egyszerre több ablakot is megnyitni, majd egy tetszetős elrendezésben rárakni a képernyőre! Rendezzük be például a képernyőt a következő ablakokkal: Számológép, Aknakereső és WordPad.

11.9.a.) Ablakok elrendezése

Tálca eszköztár
11.15. kép: A Tálca eszköztára
A Windows az ablakok hagyományos ide-oda tologatásán és átméretezésén túl is nyújt néhány lehetőséget a munkaasztal átrendezésére. 
A Tálcán kattintsunk egy "ikonmentes" helyre az egér jobb gombjával, mire a bal oldali kis táblázatot kapjuk. Itt látható néhány hasznos lehetőség is. Például az ablakok elrendezése lépcsőzetes, vízszintes, illetve függőleges módon Eme elrendezések csak az éppen nem ikon állapotú ablakokra vonatkoznak, de azoknál igen hasznosak. Szintén jó ötlet az Asztal megjelenítése, melynek segítségével a túlzsúfolt asztalt lehet újra előcsalogatni. Media Player for Win XP
Szintén a tálcán változtathatunk az "Eszköztárak" menüponttal. Több eszköztár is indítható, érdemes őket kipróbálni. Windows XP alatt érdekes lehet a Media Player eszköztárrá kapcsolása! A jobb oldali képen éppen ez látható - egy választható felülettel!
A legalsó menüpontban a Tálca tulajdonságai állíthatók be.
11.13. feladat: Nyissunk meg pár ablakot, majd rendezzük át őket a fentiek szerint!
11.14. feladat: Indítsuk el a maradék három eszköztárat is a kipróbálás kedvéért, majd próbáljuk használni a Windows-t!

11.10.) Párbeszédpanelek

Word XP-panel
11.16. kép: Párbeszédpanel a Word XP-ből
A párbeszédpanelek segítenek egy átlagos Windows alatti program használatában, pontosítva a beállítási lehetőségeiket. Sajnos nincsen általános recept, mivel gyakorlatilag minden Windows alatti programban különbözőek, azonban nagyjából behatárolhatóak a típusaik, melyek a következők:
- Adatbeviteli mezők
- Parancs gombok
- Listapanelek
- Legördülő menük
- Választókapcsolók
- Kiválasztó négyzetek

Szerencsére az újabb párbeszédpanelek érthetőbbek és könnyebben használhatóak lettek! Az ilyen panelek kezelése egérrel a legegyszerűbb, de van egy másik lehetőség is: az egyes mezők kijelölése a "SPACE" gombbal lehetséges, míg a közöttük való ugrálást a "TAB" gomb könnyíti meg. Visszafelé a "SHIFT" és a "TAB" gomb visz. A bal oldali mintában direkt egy régebbi panel található, mivel ebben szinte minden fontosabb beállítás egyszerre megtalálható!

11.10.a.) Párbeszédpanelek mozgatása, illetve lezárása


Természetesen megeshet, hogy egy alkalmazás az éppen aktuális párbeszédpanelt pont rossz helyre tesz ki. Szerencsére a Windows alatti alkalmazások többsége nem allergiás arra, hogy a párbeszédpanelt jobb helyre mozgassuk. A Windows alatti szokásos módszerrel elegendő, hogy megfogjuk a panel felső sorát és az egér bal gombját nyomva tartva elhúzzuk egy nekünk tetsző helyre. Az alkalmazások többsége eléggé intelligens ahhoz, hogy az így elmozgatott helyet elraktározza a memóriájában és a legközelebbi alkalommal már az általunk újonnan megállapított helyen teszi ki a panelt, de sajnos már találkoztam ellenpéldával is. Egy panel bezárására elég sok lehetőség van. Lehetséges a "Mégsem" gombbal a kiugrás mindenféle mentés és elfogadás nélkül, vagy az "OK" gombbal az elfogadás, de a hagyományosan jól megszokott bal felső sarokra való kétszeres kattintással is lehetséges a normál bezárás.

Megjegyzés: A rajzok a Corel Ventura 8-as programból valók, míg a panelek egyrészt a Windows 3.11-es, 95-ös, 98-as, illetve XP-s verziójából valók.

Felhasznált irodalom: