10. fejezet: Tömörítők

Befejezve: 2004.

logo Egy igen régi igény, hogy sok nagy terjedelmű program, illetve adatfájl  kis helyen is elférjen. Erre már a kezdetek kezdetén is volt igény, hiszen a szállítandó adatmennyiség mindig több helyet kívánt, mint amennyi rendelkezésre állt. Ekkor kezdődött a tömörítőprogramok aranykora, ami azóta is folyamatosan tart. Látszólag furcsa, hogy például eme könyvem eddigi 9 fejezete együttesen 1,85 MByte helyet foglal le, de tömörítve mindössze 230 KByte. Hogyan is lehetséges ez? Nézzünk egy egyszerű példát!
Adott egy kép-fájl, melyben csak összesen egy kör van és semmi más. Ezt egy átlagos képszerkesztő program bitenként tárolja el. Gyakorlatilag minden egyes képpontot egy pár byte tárol el. Éppen ezért itt rengeteg az üres hely, ami nem tárol semmit. Mit csinál ezzel egy tömörítőprogram? Megszámolja, hogy hány darab egymás utáni üres hely van a képen és a rengeteg felesleges byte helyett egyszer kiírja az üres hely kódját és azt is leírja, hogy hány üres hely volt a fájlban. Szerepeljen itt egy egyszerű minta is:
1. byte 2. byte 3. byte 4. byte 5. byte 6. byte 7. byte 8. byte Tömörítve
0 0 0 0 0 0 0 0 0, 8 db
0 0 0 1 1 1 1 1 0, 3 db; 1, 5 db
250 250 250 250 250 250 250 250 250, 8 db
0 2 2 2 2 2 2 2 0, 1 db; 2, 7 db
Itt az eredeti 8x4=32 byte helyett mindössze 6x2=12 byte lett az anyag.
Természetesen ez csak egy bugyuta, egyszerű eljárás. Vannak ennél sokkal jobban és kifinomultabbak is, de szemléltetésnek ez is jó!
A tömörítési eljárások közül egy másikat is szeretnék bemutatni: szövegfájl esetén egy adott szókapcsolat vagy szövegrészlet sokszor előfordulhat. Ekkor a tömörítő csak egy esetben írja le teljes terjedelmében a gyakran ismétlődő kifejezést, mivel másodszor csak azt jegyzi fel, hogy hol volt előzőleg a szókapcsolat és milyen hosszú. Most nézzünk néhány konkrét tömörítőprogramot DOS operációs rendszer alatt!

10.a.) ARJ


Program szerzője: Robert K. Jung. Ára: megfizethető, de CD-mellékleteken mindig rajta van az ingyenes példány. Másik megoldás: letöltés a Jáky FTP-szerveréről: ftp://ftp.jaky.hu/ Az egyik legelterjedtebb ilyen célú program. Jellemző, hogy a Norton Commanderben vagy a klónjaiban is, ha egy ARJ-kiterjesztésű fájlra rányomunk ENTER-rel, akkor a gép kibontja azt részeire. Szerencsére a program tervezői felismerték az idők szavát és Windows alá is megírták a programot - igen jól.
Szóval igen elterjedt! Tömörítés: ARJ a [mivé.arj] [miből] [kapcsolók]
Konkrét példák:
ARJ a DOS.arj - Ez az adott könyvtár összes fájlját tömöríti.
ARJ a a:DOS.arj - Ez az adott könyvtár összes fájlját tömöríti az A: floppyra.
ARJ a DOS.arj *.TXT - Ez az adott könyvtár összes TXT-kiterjesztésű fájlját tömöríti.
(Abban az esetben nem kell kiírnunk a tömörítendő fájlokat, ha mindet össze akarjuk nyomni!)
ARJ a a:DOS.arj -va - Ez az adott könyvtár összes fájlját tömöríti az A: floppyra, ha elfogy a floppy-n a hely, akkor kéri a következőt, melyen a fájl neve DOS.a01 lesz. Utána: DOS.a02, stb.
ARJ a DOS.arj -r - Ez az adott könyvtár és valamennyi alkönyvtára összes fájlját tömöríti.
ARJ a DOS.arj -jm - Az adott könyvtár valamennyi fájlját tömöríti a legjobb módszerrel.

Kibontás: ARJ e [miből.arj] [kapcsolók]
Konkrét példák:
ARJ e DOS.arj - Tömörítsd ki a DOS.arj fájlt.
ARJ e DOS.* - Tömörítsd ki az összes DOS nevű fájlt.
ARJ x DOS.arj - Tömörítsd ki a DOS.arj fájlt az összes alkönyvtárával együtt.

Egyéb parancsok:
ARJ L DOS.arj - Listázd ki a DOS.arj file tartalmát.
ARJ /? - Litázd ki a teljes segítség fájlt az ARJ programhoz.

10.b.) PKZIP és PKUNZIP


A program szerzője: PKWARE Inc., Glendale, Wyoming, USA. Ára: megfizethető (pár US$ ), de a CD-mellékleteken mindig van ingyenes példány. Az egyik legsikeresebb tömörítőprogram.
Tömörítés - példa: PKZIP -a DOS.ZIP
Kibontás - példa: PKUNZIP DOS.ZIP

10.c.) RAR


A program szerzője: E. Roshal. Ára: megfizethető, de a CD-mellékleteken többnyire van ingyenes példány. Egy újabb sikeres tömörítőprogram.
Ha Ön, tisztelt olvasó, használt már Norton Commander-t, akkor használni tudja a RAR programot is. Ugyanis itt szintén egyszerű, világosan érthető, menővezérelt programmal van dolgunk. A tömörítendő fájlokat szintén “INSERT” vagy “szürke plusz” billentyűvel jelölhetjük ki. A kijelölt fájlok tömörítése: “F2” billentyűvel. Kibontás: Belépünk ENTER-rel a kitömörítendő RAR kiterjesztésű fájlba, kijelöljük a szétbontandó fájlokat, majd “F4”-es gombbal kitömörítjük az egészet. Ennyi!
Szerintem ez a legegyszerűbb és talán a legkönnyebben használható program.

10.d.) Összehasonlítás


Sokan esküsznek a három legfontosabb tömörítő valamelyikére, esetleg valami kisebb csodára. Én a magam részéről eme három tömörítőt tartom a legfontosabbaknak. Ezeknek is főleg a DOS alatti verzióját. Természetesen magam is használom a Windows alatti verziókat is, de azokat már csak nagyságuk miatt sem kedvelem. Most jöjjön egy kis összehasonlítás!
Mindhárom tömörítő gyakorlatilag ugyanazt tudja. Mindegyik tud önkicsomagoló fájlt létrehozni, maximális módszerrel tömöríteni, gyorsan összenyomni és egyre gyakrabban megfigyelhető, hogy egymás összecsomagolt fájljait is ki tudják csomagolni, bár ez nem mindig igaz! Szóval a teszt:
Az MS-DOS 6.22-es verzió teljes könyvtárát adtam első feladatul valamennyi tömörítőnek, melyben nincs kép, de annál több EXE és rendszerállomány. Második feladat a teljes Windows 3.11-es könyvtár volt alkönyvtárak nélkül, melyben elég sok kép is előfordul minden egyéb apróságokkal együtt.
Feladat Eredeti méret ARJ 2.60 PKZIP 3.05 RAR 1.50.1
DOS 7,4 MByte 55 mp; 4,2 MB 45 mp; 4,2 MB 67 mp; 4,1 MB
Windows 9,0 Mbyte 73 mp; 4,0 MB 51 mp; 4,0 MB 105 mp; 3,9 MB
Nálam, eme összehasonlítást a PKZIP nyerte pár másodpercnyi előnnyel az ARJ előtt!

10.e.) WinZip



10.1. kép: A WinZip 8.1 ikonja
Végezetül szeretném megemlíteni, hogy a fenti programok és még számtalan más tömörítő is kiválóan és rendkívül megbízhatóan üzemel Windows különböző verziói alatt. Én most az egyik legelterjedtebbet, a WinZip 8.1-est használom. Ez nem üzleti célra ingyenes! Tömörítési sebessége gyors, felhasználhatósága kifejezetten könnyű! A téma fontossága miatt ezt a programot szeretném kicsit részletesebben is ismertetni.
A programot természetesen telepíteni kell, de ez csak pár kattintásba kerül. Nem kell sokat vesződni vele, mivel a nagyobb számítástechnikai magazinok mellékletében szinte mindig megtalálható. Eredeti forrás: www.winzip.com
A program telepítés után egyből használatra kész és nem igényel semmilyen rendszerindítást. Természetesen ez is rajta van a Jáky FTP-szerverén: ftp://ftp.jaky.hu/
Tömörítés: indítsuk el a WinZip-et.
Az ikonok közül válasszuk ki a "New"-t. Adjuk meg az útvonalat, ahová a kész állományt teheti. (Vagy beírjuk, vagy kattintásokkal kiválasztjuk.) Utána meg kell adni azon fájlokat, amelyeket be kell tömörítenünk. Ha minden kész, akkor indul az igen gyors tömörítés. 
Az ikonok jelentése:
- New: új (tömörített állomány létrehozása)
- Open: megnyitás (már kész Zip állományé)
- Favorites: kedvencek (a megtalálható és gyakran használt Zip állományok listája)
- Add: hozzáadás (további fájlok hozzáadása a kész Zip állományhoz)
- Extract: kibontás (Kész Zip állomány szétszedése)
- View: megnézés (fájlok megnézése a tömörített állományban)
- CheckOut: ellenőrzés (ikonok létrehozása a tömörített fájlok számára)
- Wizard: varázsló (Tömörítés Varázsló segítségével - ennél is egyszerűbben!)
Megjegyzés: A WinZip két felülettel indulhat: a klasszikus (Classic) és a modern (Wizard). Mindegyiknek van előnye és hátránya. Én a DOS-os múlt miatt is a klasszikusat szeretem használni.
10.2. kép: A WinZip futás közben.
Néhány tipp tömörítéshez: ha nagyobb állományt szeretnénk floppy-ra menteni, akkor a kimeneti fájl nevét "a:ezaneve.zip" formátumban érdemes megadni. Ha nem elég 1 floppy, akkor a program automatikusan kéri a következőt. Ha kijelöljük az "Include subfolders", akkor a kijelölt könyvtár alatti alkönyvtárakat is becsomagolja a program. Olyan esetben, ha a mentett állományt titkosítani szeretnénk, akkor a "Password" gombra kell rányomnunk, ami kérdez egy jelszót. Ezt nem érdemes elfelejteni, mivel akkor nehéz feladat lesz a visszafejtés, ha egyáltalán sikerül.
Kibontás: A WinZip elindítása nélkül egyszerűen kattintsunk a szétszedni kívánt ZIP kiterjesztésű fájlra. A WinZip elindul, majd a szokásos okvetetlenkedő kérdezősködés után (Kérdés: tudomásul veszem-e, hogy ez egy nem licenszált program ... Válasz: "I Agree" - Tudomásul veszem) a program egyből megmutatja a kitömörítendő anyag részleteit. Ha itt rákattintunk az Extract (kibontás) gombra, akkor már csak azt kell kijelölni, hogy hová akarjuk pakolni az anyagot. Ez az amúgy egyszerű művelet is megtehető természetesen varázslóval.
Szerintem ennél sokkal egyszerűbbé már nem lehet tenni a ki-becsomagolást.

Alapadatok:


Pontos verzió: WinZip 8.1 SR1
Gyártó neve: Nico Mak Computing, Inc.
Internet-cím: http://www.winzip.com/

10.f.) WinRAR

WinRAR ikonja WinRAR futás közben Egyesek szerint a tömörítők királya a WinRAR. Vannak előnyei és hátrányai is a WinZIP-hez képest. Azon kár vitatkozni, hogy melyik a jobb és a nagyobb hatékonysággal tömörítő, csak azt szabad mondani, hogy egy adott napon éppen melyik tömörítő melyik verziója tud egy állományt jobb hatékonysággal tömöríteni. Mivel az összes komolyabb tömörítő ki tudja bontani a többi formátumát is, így elvileg (!) lényegtelen, hogy milyent használunk. Gyakorlatilag viszont minden egyes tömörítő a saját formátumát tudja igazán jól létrehozni és szétszedni. Szerencsére a WinRAR megengedi a magyarítást és a mintában szereplő 3.11-es verzió éppen tökéletesen van magyarítva!
Sajnos ennek van ára is, ugyanis a WinZIP-pel ellentétben a WinRAR regisztráció-köteles!
A gombok és a menük használata nem okozhat problémát, érdemes vele megpróbálkozni!

Alapadatok:


Pontos verzió: WinRar 3.11
Gyártó neve: RARLab
Internet-cím: http://www.rarlab.com/
E-mail: support@rarlab.com

10.g.) WinACE

WinACE ikonja WinACE futás közben A harmadik leggyakoribb tömörítő a WinACE. Ez leginkább a futtatható programfájlokat, illetve az egyes DLL-eket tudja komolyan tömöríteni, de itt is érvényes - az előzőhöz hasonlóan -, hogy használatuk leginkább ízlés kérdése.

Alapadatok:


Pontos verzió: WinACE 2.2
Gyártó neve: ACE Compression Software & e-merge GmbH
Internet-cím: http://www.winace.com/
E-mail: info@emerge.de
Ismétlő kérdések:

10.1. kérdés: Milyen módszert használnak a tömörítők?
10.2. kérdés: Melyek a leggyakoribb tömörítő-programok?
10.3. kérdés: Hogyan használható a WinZip?

Felhasznált irodalom: